Aasta mudelraudteel.

Idee kirjutada igal aastal üks selline lugu sündis 2013 aastal. Aastatega on selgunud, et see oli väga hea idee. Kord aastas käin üle kõik lingid – mõni aadress on muutunud ja leht mõni hoopis suletud. Samas saan ka ise ülevaate uutest toodetest ja suundadest mudelraudtee maailmas. Kõrvutades erinevaid aastalugusid, hakkavad paistma ka teistsugused asjad – tootjate tõusud ja langused ning uue nišši ja tootegrupi otsingud. Välja hakkavad paistma ka olulised asjad, mis hakkasid mõjutama maketiehitust palju aastaid.

Järgnev ongi aastalugudest välja nopitud kõige-kõige tähtsamate tähelepanekute top-list.

2013.

Aasta 2013 Daisy IIRoco tootmine on haripunktis ja kataloogis on üle 600 uudistoote ja korduspartii. Z21 alustab oma võidukäiku ja pooled uutest digistardikatest on selle süsteemiga varustatud. Aasta mudel on kahtlemata HO-mõõtkavas ChME3, mida hakkavad korraga tootma nii Piko kui Roco. Guetzold väljus napilt pankroti haardest ja alustab tasapisi uuesti tootmisega. Uhlenbrock toob välja uue DCC käsipuldi „Daisy II“ (pildil).

 

 

 

 2014.

Aasta 2014 Kibri

Toimub ilmselt viimane publiku ja osalejate rohke Nürnbergi mess (mudelraudtee osas). Piko üritab meelitada lapsi uue tootesarjaga „Piko My Train“ ning Ameerikat mõõtkavaga G. Valitseb tootjate suund efektitoodete väljatöötamisele (LED-tulede ja servomootoritega hooned ja vidinad). Viessmann-Kibri annavad välja esimesed koostööga valminud tooted (pildil Kibri kaubamärgiga HO toppimismasin).

 2015.

Aasta 2015 Rivarossi S 100

 Ootamatu üllatusena on mitmed tootjad (Roco, Fleischmann, Tillig ja Rivarossi) võtnud tootmisele USATC (Ameerika sõjaabi) veeremi. Rivarossi valmistas oma mudeli (pildil) küll aastakese varem, aga ju see oli nö turu kompimiseks. Roco hakkab tootma veduri 2M62 HO-mudelit. Tilligi ja Lenz´i koostöö on lõppenud ning uued stardikad on juba Uhlenbrok´i Daisy II varustusega. Pikol lõppeb Digiferni ajastu ja asemele tuleb Piko Smart Control (regulaatoriga nutitelefon, ESU käsipuldi analoog).

 2016.

Aasta 2016 Noch 66260

 

Roco uudistoodete list kahaneb (vaid 451 toodet). See eest Noch´i toodetud vidinate jm valik on üks aastate parimaid. Lisaks pakub Noch uudse konstruktsiooniga motoriseeritud tõkkepuud HO-mõõtkavale (#66260, pildil). Algab Euroopa standardite (NEM) uuendamise periood.

 

 

 2017.

Aasta 2017 Faller 130175

Uhlenbrock annab tootmisesse Daisy II süsteemi jaoks uue libatsentraali. Fleischmann toob välja hammaslatt-raudteega analoog-stardika (HO). Vidinate tootmises paistab selgelt silma Busch oma suure sortimendi ja teemade ringiga. Faller teeb algust suuremõõdulised ja detailiderohke keemiakombinaadi tootesarjaga (#130175, HO, pildil), millele lisanduvad uued sõlmed igal järgneval aastal. Paljud olulised NEM-sätted saavad uue redaktsiooni.

 

 2018.

Aasta 2018 Busch 1640

Roco uudistoodete ja korduspartiide listis on vaid 48 nimetust. Piko toob välja oma jäiga siduri HO-mõõtkavale ja võtab Digistardikate jaoks kasutusele paralleelse süsteemi (Daisy II veidi lihtsustatud kujul). Kummaliselt palju on HO-mõõtkavas kitsarööpmeliste jaamahooneid (Faller, Busch ja Stadtimmodell). Pildil ongi jaamahoone Buschi toodetud sarjast (veel on ka katusealune ja kaubakuur). Jätkub NEM-standardite uuendamine ning ulatusliku uuendamiskuuri teevad läbi ka Ameerika standardid.

 

 

 2019.

Aasta 2019 piko 97923Roco uudistoodete list pikeneb aga paljud neist on juba terve partiina ette maha müüdud. Ameerika ja Venemaa tootjad kirjutavad samal ajal limiteeritud kogustest (näpuotsaga siis ka vabamüügi jaoks). Venemaal toodetud mudelite arv on kasvanud plahvatuslikult. 3D printimine on avanud uued võimalused ning tootjate arv (tõelised väiketootjad) kasvab nende arvelt jõuliselt. Piko üritab meelitada vene turgu digistardikaga, milles TGK-2 vedur ning eriti lihtsa ja robuste analoog-stardikaga (pildil). Tõeline aasta uudistoode on aga mäekülgede    valmistamiseks sobiv kägardamispaber („Knitterfelsen“ – Noch).

109924 fg 02 

2020

Piko uus, ballastiga rööbaste sari, saab tublisti täiendust ja uued stardikad ainult selliste rööbastega ongi. Roco toob välja suurtele mõõtkavadele sobiva libatsentraali „Z21 XL“ ning võtab kõige lihtsama tsentraali jaoks kasutusele uue nimekuju „z21 start“. Falleri müüriga linnakvartal (pildil) annab märku uute võimaluste otsimisest. Aasta tegija au kuulub siiski koroona viirusele, kelle mõju on tohutu – näitused ja üritused jäävad ära, kaup ei liigu, tootmine seisab ja lubatud müügikuupäevad ei pea paika.  

 

 2021

Aasta 2021 Preiser

 

 

Aasta nägu on ogaline ja ettearvamatu nagu Covid-19. Huumorimeel ja oskus ajaga ühte jalga käia on just praegu eriti hinnatud. Figuuride tootja Preiser on eriliselt osav ja toob müügile figuuriga komplekti „Kodukontor“ (pildil). Nagu isegi näete, on hetkel käimas koosolek ja härra laua taga näeb eriti hea välja (valge triiksärk + lips). Viigipükse kokkuhoidlik mees loomulikult kulutama ei hakka, sest ... laua all ju kaamerat ei ole.