Tere, Külaline
Kasutajanimi: Parool: Pea meeles
Minu makett

Idee ja teostus, küsimused, soovitused, kommentaarid, maketiehitaja päevik.
  • Lehekülg:
  • 1
  • 2
  • 3

TEEMA:

Algaja maketiidee 12.04.2021 12:53 #2047

  • k6ps
  • k6ps avatar Teema autor
  • Pole saidil
  • Noor foorumlane
  • Noor foorumlane
  • Postitusi: 31
  • Sind on tänatud: 8

Lihtsam on sul keegi pikkade vagunitega külla kutsuda ja saad siis aimu raadiustest,  aga et murukülvaja ostsid, on saja euro mahaviskamine. Saad laenata hobimaailma poest või meie käest(muidugi mitte pooleks aastaks).
 
Ma päris seda 100-eurist Nochi ei ostnud vaid mingi 40-eurise hiinaka ebayst. Võibolla ei olnud see ka teab mis hea idee, aga esiaglsetel katsetustel väikesel proovialusel tundub, et pmst töötab.

Aga muidu tore oleks jah kui oleks klubi, kus saaks koos kogenumatega mingile probleemile peale vaadata, nokitsemas käia ja asju laenutada. Analoogselt nagu elektroonika- ja IT-huvilistel on  K-Space Tallinnas.

k6ps
 
Präänikuküla, A.D. 1935 (HO/HOe, DC analoog, Arduino)

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Algaja maketiidee 12.04.2021 13:45 #2048

  • tunturi
  • tunturi avatar
  • Pole saidil
  • Foorumi guru
  • Foorumi guru
  • Postitusi: 366
  • Sind on tänatud: 50
See väike huinakas on hea sest ei aja suures raadiuses muru laiali väikeste lapikeste külvamisel.
GE ja EMD veeremi fänn

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Algaja maketiidee 17.04.2021 19:15 #2052

  • k6ps
  • k6ps avatar Teema autor
  • Pole saidil
  • Noor foorumlane
  • Noor foorumlane
  • Postitusi: 31
  • Sind on tänatud: 8
Mõtlesin, et kirjutan, kuidas vahepeal läinud on.Sain täna lõpuks raami ja aluse kokku  

See oli muidugi keerulisem ja aeganõudvam kui arvasin ning tekkis ka mõningaid probleeme.

Raamiks valitud 18x70mm höövellauad olid kohati kõveravõitu. Ei tea kas see on puidu loomulik omadus või sattus olema kehvema kvaliteediga materjal..  Igatahes, metallnurkade abil sain ikkagi moodulite raamid enam-vähem sirgeks. Väga kasulikuks osutus seejuures selline täisnurga-pitskruvi .

Olin otsustanud iga mooduli pinnaks oleva vineeri jagada veel omakorda 3-ks kuni 6-ks alammooduliks, ehk eraldi tükiks, mida saab maketist välja võtta, et näiteks midagi allapoole paigaldada. Saab ka välja vahetada kui midagi seal peal täiesti nihu läheb ilma, et peaks terve mooduli plaadi välja vahetama. Aga tegin selle vea, et valisin 6 mm vineeri. See kippus kõveraks tõmbuma - iga tükk isemoodi (piltidel kohati näha). Oleks vist pidanud paksema, näiteks 9 mm, vineeri võtma. Aga liistude alla liimimisega ja kruvidega servade kinnitamisega sain lõpukspinna enam-vähem tasaseks.

Igatahes on mul tegemist seni elu parima puusepatööga

Praegune seis ongi selline, nagu viimasel pildil: mõned rööpad on peal, suur osa veel puudu. Elektroonikani pole veel jõudnud, rääkimata maastikust. Pusin vaikselt edasi.

Aega on seni kulunud kokku 95 tundi - sh. ka planeerimine, info otsimine jms.

k6ps 
Präänikuküla, A.D. 1935 (HO/HOe, DC analoog, Arduino)

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Viimane muutmine: lisas k6ps. Põhjus: Lisasin ajakulu, lühendasin

Algaja maketiidee 17.04.2021 19:33 #2053

  • Soobel
  • Soobel avatar
  • Pole saidil
  • Vana tegija
  • Vana tegija
  • Postitusi: 312
  • Sind on tänatud: 59
Ega puit kuigi täpne olegi, vineeri tõmbab sirgeks vastu sirge seljaga ääreliistu, sirge seljaga, ent õhemas suunas kõvera liistu vägistab sirgeks mööda sirget vineeriäärt. Kui äärelaud laiemas suunas kõver on, siis... Tal vist peale kütteväärtuse suurt muud väärtust ei ole...

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Algaja maketiidee 19.04.2021 08:26 #2054

  • Ivar S.
  • Ivar S. avatar
  • Pole saidil
  • Vana tegija
  • Vana tegija
  • Postitusi: 278
  • Sind on tänatud: 52
On saadaval ka sellist puitmaterjali mis ei ole kõver. Ma enda laudade puitosa tegin 10mm mööblivineerist ja 28x80 termotöödeldud haavalauast ("saunalavalaud"). Aga parem ärge küsige palju see rõõm mulle maksma läks...
Koledad ja veel koledamad h0 elektrivedurid; ČSD; Piko SmartControl, ESU ECoS2.1
Pühakirjas seisab: "Palehigis pead sina oma igapäevase mudelraudtee nimel rügama!"

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Algaja maketiidee 19.04.2021 16:47 #2056

  • admin
  • admin avatar
  • Pole saidil
  • Administraator
  • Administraator
  • Postitusi: 620
  • Sind on tänatud: 55
Just logisin sisse, et alustada postituste seeriat enda maketi raamistiku ehitamisest. Tahtsin ka algselt kasutada 18 x 70 lauda, aga Tartu pood seda standardit juba ammu ei müü, Tallinnas on siis ikkagi teine riik? Plaadid tegin kõik 6mm vineerist ja sama materjali kasutasin ka 12 aastat tagasi Mänguasjamuuseumi maketi ehitamisel ning .... ei mingeid kõverdumisi!!! Kõik sõltub ilmselt vineeri tootjast ja oled sattunud õnnetuseks tõeliselt halva kvaliteedi otsa. Raami laudade kõverdumine kõikvõimalikesse asenditesse on teema, mis meid ühendab. 12 aastat tagasi nii ulatuslikke muutusi puidus ette ei tulnud - järelikult on aastatega nõuded kvaliteedile alla lastud ja kuiva puidu pähe müüakse vaid veidi kuivatatud materjali. Mina täheldasin lisaks kõverdumisele ka puidu mõõtmete (paksus, laius ja ka pikkus) muutust edasikuivamisel (kodusel pinnal).

Rongimees Einar
Minu kogemus - HO, TT - DC analoog - makett - BTTB rööpad, Fleischmann-Profi rööpad - arvutiprogramm Anyrail (teedeplaani ja skeemide joonistamiseks).

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Algaja maketiidee 19.04.2021 19:15 #2058

  • Soobel
  • Soobel avatar
  • Pole saidil
  • Vana tegija
  • Vana tegija
  • Postitusi: 312
  • Sind on tänatud: 59
Ma olen kogu aeg ostnud nn 10- ja 5-sentimeetriseid laudu viie või kümne kaupa kilepakis, üldiselt on need enamvähem sirged olnud ja seni mingeid häirivaid ebatäpsusi nende kõverused põhjustanud ei ole. Ainus mure on kõmmeldumine, tänu millele ei tarvitse tulevikus pleksklaasid kõik ilusti sirgelt püsti olla.

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Algaja maketiidee 05.05.2021 17:26 #2065

  • k6ps
  • k6ps avatar Teema autor
  • Pole saidil
  • Noor foorumlane
  • Noor foorumlane
  • Postitusi: 31
  • Sind on tänatud: 8

Ma eksisin kui ma ütlesin et Kö-le teistsuguse siduri paigaldamine nõuab radikaalset kirurgiat. Ei nõua, kaks 1mm läbimõõduga ava tuleb puurida õigetesse kohtadesse.


 
Avastasin, et selleks on isegi spets toode olemas:  www.weinert-bauteile.de/weinert-modellba...nert-86569,art-13720  nii et äkki ei peagi eriti puurima ja saagima. Tellisin selle jupi ära. Kui kunagi kohale jõuab, eks siis vaatame kuidas sobib.

k6ps 

Sain nüüd selle jupi kätte ning Kö sidurdatud. Kogu see asi on metallist ning pakis on 2 tk. Selle siduri varre ots on küll tunduvalt peenem kui Kö konksu auk, aga ma sain ta külge selliselt, nagu ka piltidel näha: lõikasin originaalselt konksult kinnituse osa ära, puurisin selle keskele 1mm puuriga augu ja surusin siduri otsa koos tilgakese liimiga sinna auku. Eelnevalt oli vaja näpitsatega painutada siduri otsa natuke allapoole, et saavutada täpsem kõrgus ja 90-kraadine nurk. Esialgsetel katsetustel tundub, et töötab - Kadee mõõteriista järgi on õigel kõrgusel, Kö sõidab vaguniga vabalt R1 kurvides ja läbi pöörangute, lahti- ja külgehaakimine ka töötab.

Puurimise käigus suutsin küll vigastada ühe originaalse konksu kinnituse osa, nii et seda enam kasutada ei saanud. Nüüd ootan kuni uued originaalkonksud kohale jõuavad. Siis saab veduri etteotsa ka samasuguse paigaldada.

k6ps

PS vabandust piltide kehva valguse pärast.
Präänikuküla, A.D. 1935 (HO/HOe, DC analoog, Arduino)

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Viimane muutmine: lisas k6ps. Põhjus: kirjavigade parandus

Algaja maketiidee 16.05.2021 19:28 #2074

  • k6ps
  • k6ps avatar Teema autor
  • Pole saidil
  • Noor foorumlane
  • Noor foorumlane
  • Postitusi: 31
  • Sind on tänatud: 8
Plaani muutus:

Uus laiarööpmeline raudtee on kogu piirkonda ehitatud alles hiljuti. Aga (erinevalt päris-maailmast) jääb vana kitsarööpmeline ka toimima määramata ajaks. Kuna Präänikuküla on väike asula, mis hiljuti on kasvanud natuke suuremaks seoses präänikuvabriku olulise laiendusega, siis on vana pisikese puithoone asemele ehitatud uus suurem jaamahoone, kaubajaam ja kohalik väike veduridepoo. Uues jaamas peatuvad nii laia- kui kitsarööpmelised reisirongid. Aga päris suuri pikkade vagunitega kiirronge siin ikka ei käi - selleks on Präänikuküla liiga väike koht. Präänikuvabriku vana kitsarööpmeline haru on siiski üles võetud. Selle asemel suundub vabriku uude ossa laiarööpmeline.

Ühesõnaga, otsustasin HOe ka samale maketile koos HO-ga paigutada ja pikkade reisivagunitega rongist loobuda, sest mulle on alati tundunud sümpaatsemad pigem väikesed veidrad vedurid kui suured ja kiired. Samuti sain HOe-ga tegelema hakkamiseks inspiratsiooni Eesti raudtee (ja koduse Kiisa jaama) ajaloost ning natuke ka mõnede teiste siinsete foorumlaste tegevusest.

Uus plaan on esialgu selline, nagu joonisel näha:.



Rohelisega on tähistatud HOe rajad. HO rajad on kõik endiselt "set track", aga HOe radadel kavatsen esimest korda elus kasutada (Tillig-u) flexi rööpaid.  Joonisel on mul HOe rajal kurvide nurgad ja raadiused välja arvutatud.  Sirged aga on vahele tõmmatud esialgu silma järgi. Loodetavasti see kõik üldse sobib kokku selliselt   Samuti on see vana jaama haru praegu lihtsalt silma järgi tõmmatud - hiljem arvutan täpsemalt üle. Kuna mul midagi veel alusele kinnitatud ei olnud ning ühtki ava polnud ka tehtud, siis polnud vaja midagi lahti lõhkuda selleks, et natuke ümber tõsta. HOe rada lõikub HO rajaga Tillig 85261 kitsas-lai ristmiku abil.

k6ps
Präänikuküla, A.D. 1935 (HO/HOe, DC analoog, Arduino)
Lisatud failid:

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Algaja maketiidee 16.05.2021 20:20 #2075

  • Ivar S.
  • Ivar S. avatar
  • Pole saidil
  • Vana tegija
  • Vana tegija
  • Postitusi: 278
  • Sind on tänatud: 52
Tilligi h0/h0e ristmik peaks olema "code 83" (2,1 mm kõrge) rööpaga, Piko A-Gleis on "code 100" (2,5 mm kõrge). Üleminekujätkud on õnneks vabalt saadaval.
www.piko-shop.de/en/artikel/code-83-rail...ers,-6-pcs-9135.html
Koledad ja veel koledamad h0 elektrivedurid; ČSD; Piko SmartControl, ESU ECoS2.1
Pühakirjas seisab: "Palehigis pead sina oma igapäevase mudelraudtee nimel rügama!"

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Viimane muutmine: lisas Ivar S..

Algaja maketiidee 26.12.2021 20:36 #2278

  • tunturi
  • tunturi avatar
  • Pole saidil
  • Foorumi guru
  • Foorumi guru
  • Postitusi: 366
  • Sind on tänatud: 50
Millised on arengud maketil?  Erihuvi aga Arduino realiseerimisel.
GE ja EMD veeremi fänn

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Algaja maketiidee 18.01.2022 13:15 #2305

  • k6ps
  • k6ps avatar Teema autor
  • Pole saidil
  • Noor foorumlane
  • Noor foorumlane
  • Postitusi: 31
  • Sind on tänatud: 8

Millised on arengud maketil?  Erihuvi aga Arduino realiseerimisel.

Jeees - foorum töötab jälle :)

Et mis siis Präänikukülas uudist ja kuidas meil vahepeal läinud on:

Üldiselt 2021 suvepoole projekt seisis pikemat aega mitmel põhjusel. Viimased paar kuud olen vaikselt edasi nokitsenud.

Üsna palju auru on läinud pöörangumootorite peale. Esialgne idee oli mul kasutada tavalist mikroservot a la SG90 ja teha konstruktsioon/mehhanism ise plekist, liistujuppidest, traadist jms. Aga peale mõningaid katsetusi loobusin sellest ja valisin Weinert-i komplekti 74310 aga lisasin sellele ikka SG90 servo. Üks põhjus oli veel see, et mulle hakkasid meeldima need liikuvad ja põlevad pöörangulaternad (Weinert 72390 jms.) mis selle juurde käivad. Need küll vist ei ole Eestile omased - vähemalt 1930-date pilte vaadates pole selliseid silma jäänud - aga mul ei ole see väga oluline eesmärk. Veerem on nagunii sama ajastu Saksa oma.

Üks üsna ebamugav tükk on olnud kolmene pöörang (Piko 55425) mille suutsin endale maketile planeerida ja paigutada. Sellele ei mahu kaks Weinert-i pöörangumehhanismi korraga alla ära. Plaan on seal kasutada nende asemel Piko 55271 mootoreid ja panna laternad eraldi servode otsa liikuma aga selle teostamiseni pole veel jõudnud. Üldiselt on mulle hiljem foorumitest ja videodest jäänud kõrva soovitus sellist kolmest pöörangut pigem vältida.

Pöörangumootorite paigaldamise käigus pidin kolmanda mooduli täiesti pulkadeks lahti võtma ja natuke ümber tegema, sest ma ei olnud tugilaudade asukohtades arvestanud pöörangumootorite mõõtmete ja asukohtadega. Ja peale seda pidin uuesti lahti võtma ja veel natuke ümber tegema, sest esimesel katsel olin veel ühe vea teinud :P

Hetkel on seis selline, nagu piltidel näha.




Kolmanda mooduli uuesti kokkupanek on siin veel pooleli. Muidu rong sõidab - esialgu ainult üks korraga. Rada on jagatud erinevateks segmentideks, mida juhitakse eraldi. Esimene pöörang on valmis ja töötab, teised on tegemisel. Ootan ka Lippe-st suurt hulka igasugu juppe, sh veel neid mehhanisme ja laternaid. See juhtmepundar all vasakus nurgas prototüüpimislaudadel on heal juhul ainult 1/10 kogu tulevasest puntrast. "Ajuks" on seal kõrval Arduino Mega R3. Kaalun varianti tellida lõpuks spets plaat Arduino peale oma disaini järgi.

Arduino koodi saab näha siin: github.com/k6ps/praanikukyla-HO-HOe-Arduino . Kirjutasin sinna igaks juhuks korralikult inglisekeelsed kommentaarid ka juurde - ehk on kellelegi kunagi abiks. Mul oli ka elektriskeem Fritzing-u failina, aga see millegipärast korrumpeerus ning ei tule lahti enam. Pean uue tegema. Peamiselt olen õppinud selle järgi: arduinorailwaycontrol.com/examples.html Kavatsesin ka kasutada selle lehe autori tehtud Androidi äppe maketi juhtimiseks, aga ta on need Googlest maha võtnud. Seega pidin midagi uut otsima ja leidsin selle: www.roboremo.app/ . See käib siis Samsungi tahvelarvutis.

Aega kulunud siiani kokku (tundides, sh planeerimine ja info otsimine): 128
raha kulunud (EUR, sh. ka mõned tööriistad on edaspidi muudeks otstarveteks ka mõeldud): 3245
sõrme lõigatud (kordi): 2
Präänikuküla, A.D. 1935 (HO/HOe, DC analoog, Arduino)
Lisatud failid:
Järgnev(ad) kasutaja(d) tänas(id) sind: admin

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Viimane muutmine: lisas k6ps.

Algaja maketiidee 16.04.2022 10:01 #2346

  • k6ps
  • k6ps avatar Teema autor
  • Pole saidil
  • Noor foorumlane
  • Noor foorumlane
  • Postitusi: 31
  • Sind on tänatud: 8
Oma kuju hakkavad võtma Prääksu järv ja Krooksu lomp.



Aga ma ei mõelnud planeerimisel selle peale, et sild on liiga madalal, "0-tasandil". Oleks pidanud natuke kõrgemale tooma, siis oleks ehk ilusam. Seda saan veel teha, aga peale silda on kohe raudtee hargnemine - selle pean siis kaugemale viima.
Lisaks, ma nüüd ei tea kuidas seda järve kallast enne kruntimist veel ühtlasemaks töödelda - kas mingi voolimis- vms. massiga või käib sinna plaster cloth peale.
Kalda-aladele on muidu mõeldud roostik rajada. Pildil oleva "uue silla" ette tuleb veel "vana sild": kitsarööpmeline paneelsild ilma eriliste piireteta. Selle plaanin ise teha leht-, profiil- jms. plastikust. Kui sellega hakkama saan, siis võib järgmisena ka juba grilltikkudest palksauna tegemist kaaluda B)
Präänikuküla, A.D. 1935 (HO/HOe, DC analoog, Arduino)
Lisatud failid:

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Algaja maketiidee 16.04.2022 18:03 #2347

  • admin
  • admin avatar
  • Pole saidil
  • Administraator
  • Administraator
  • Postitusi: 620
  • Sind on tänatud: 55
Kasutada võib suvalist mudelipahtlit (Faller, Noch, Busch) aga siis tuleks pahtliga kaetud veekindluse saamiseks mati akrüüllakiga üle võõbata. Kasutada võib ka kipsi või kipssidet. Silla kõrgus veepinnast on muidugi suhteline suurus ja sõltub natuke ka silla konstruktsioonist. Teinekord võivad ka millimeetrid teha imet ja väiksemgi raudteetrassi tõstmine võib efekti anda.

Rongimees Einar
Minu kogemus - HO, TT - DC analoog - makett - BTTB rööpad, Fleischmann-Profi rööpad - arvutiprogramm Anyrail (teedeplaani ja skeemide joonistamiseks).

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Algaja maketiidee 17.04.2022 08:59 #2349

  • Ivar S.
  • Ivar S. avatar
  • Pole saidil
  • Vana tegija
  • Vana tegija
  • Postitusi: 278
  • Sind on tänatud: 52

Kasutada võib suvalist mudelipahtlit (Faller, Noch, Busch)
Pakuks et täiesti rahulikult võib kasutada laiatarbe-remondimaterjale, ehk siis antud juhul tavalist ehituspahtlit. Mitte et mul oleks midagi mudelipahtlite jms. vastu, aga kui vaadata kilohindu, siis hinnavahe võib olla kordades.

Näide:
www.hobimaailm.ee/et/a/struktuurpasta-industriaal
Selle raha eest saab antud toodet 300g, tavalist ehituspahtlit saab selle raha eest vähemalt 10 kilo.
Koledad ja veel koledamad h0 elektrivedurid; ČSD; Piko SmartControl, ESU ECoS2.1
Pühakirjas seisab: "Palehigis pead sina oma igapäevase mudelraudtee nimel rügama!"

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Viimane muutmine: lisas Ivar S..

Algaja maketiidee 17.04.2022 17:10 #2351

  • k6ps
  • k6ps avatar Teema autor
  • Pole saidil
  • Noor foorumlane
  • Noor foorumlane
  • Postitusi: 31
  • Sind on tänatud: 8
Sain täna Mustamäe keskuse kunsti- ja käsitööpoest 100ml purgi struktuurpastat umbes 4 EURi eest ja 4 väiksemat rulli kipssidet kokku umbes sama raha eest. Seal oli päris palju igasuguseid pastasid-värve-lakke jms potentsiaalselt kasulikku maketiehituseks. Eks ma katsetan mõlemat varianti proovitükkide peal, aga enne päris-tüki peale panemist pean kitsarööpmelise silla ka valmis saama, enne mida pean veel terve kitsarööpmelise ringi paika saama, nii et läheb veel aega sellelga.
Präänikuküla, A.D. 1935 (HO/HOe, DC analoog, Arduino)

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Algaja maketiidee 21.04.2022 17:01 #2355

  • tunturi
  • tunturi avatar
  • Pole saidil
  • Foorumi guru
  • Foorumi guru
  • Postitusi: 366
  • Sind on tänatud: 50
Apoteegi kipsmarli mõtekam, kuna laius on kordades suurem.
GE ja EMD veeremi fänn

Palun Sisene või Loo konto vestlusega liitumiseks.

Viimane muutmine: lisas tunturi.
  • Lehekülg:
  • 1
  • 2
  • 3
Lehe loomiseks kulus: 0.223 sekundit
Kasutatav tarkvara Kunena Foorum