Moodul 33 570px

„Selgitavate lugude“ selgitamise lugu.

Mõned artiklid olid valmis ammu enne seda, kui 2010 aastal kukkus sülle ootamatu võimalus osaleda kodulehekoolitusel ja luua see veebileht. „Minisõnastikud“ olid valmis ja kohe need lood siis ka tee värskele lehele leidsid. Samas hakkas silma, et väga palju on selliseid mõisteid, mille tähendus on Eesti inimesele võõras ja arusaamatu ning vajab täiendavat seletamist. Uus sari sai nimeks „Selgitavad lood minisõnastike teemadel“. Lehe uuendamisel (2013) tegin nime lühemaks („Selgitavad lood“) ning kõrvale tuli valik „Kasulikud lood“.  Sellele versioonile (2019) „Kasulikud lood“ kohta ei leia, aga „Selgitavad lood“ jäävad alles, sest neil on oma äratuntav sisu ja eesmärk olemas. Muutub niipalju, et need lood pole enam jäigalt minisõnastikega seotud st mõni läheb listist maha ja mõned uued tulevad asemele. Kindlasti teevad aga kõik lood läbi uuendamiskuuri, mis esialgsete plaanide järgi juhtub 2019 aasta lõpuks. 

Prototüübid

Igal mudel on mingi prototüübi koopia see reegel käib paljude asjade kohta – vedurid, vagunid, hooned, rööpavahed, autod, lisavidinad. Järeletegemise tase ulatub rohmakast käsitööst kuni detailideni viimistletud mudelini. Hea sõna on „tuunimine“, mis tähendab masstootmise teel (RTR) valmistatud asja viimistlemist „Fine“ või „Proto“ taseme mudeliks. Kuna prototüübid on sageli roostes, mõlkis, määrdunud või natuke katki, siis liiga sile ja värske välimus parandatakse loomulikuks vanandamise teel.

Omaette valdkond on prototüübipõhised maketid, kus kujutatakse reaalselt eksisteerivaid paikkondi ja raudteevõrke. Järeleaimamise skaala ühes servas on sarnasuse edasiandmine üksikute sümbolite abil (selline on makett „Väike-Tartu“ Tartu Mänguasjamuuseumis) ja teises ääres on detailideni täpsed maketid.

Avalehepilt 3