5 september 2020

Tere.

Nagu isegi näete, on käsil vaikuse rekordite püstitamise aeg. Eelmine jutuke tuli pärast 3-kuulist ooteaega, nüüd siis lausa 5-kuune vahe. Uute asjade üleslaadimine juhtus aga viimati pea aasta tagasi. Täna panin "Maketiehitaja" lehele üles uue loo "Palksillad". Need Ameerikale nii iseloomulikud ehitised on põnevad ja pilkupüüdvad, aga selliseid meeter pikk ja pool meetrit kõrgeid monstrumeid ma muidugi käsitlema ei hakanud. Leidsin aastaid tagasi internetist ühe 1936 aastal tehtud joonised (seega ehtsa raudtee omad) ning nende sillaava kõrgus, ümber arvutatuna HO mõõtkavasse, on 10-144mm. Mõistlik kõrgus ja lihtne konstruktsioon kohe tõmbasid ligi, et siis lähemalt uurida. Jalad ja tollid arvutasin ilusasti HO mõõtkavasse ja millimeetriteks. Originaalis on tegu küll kitsarööpmelise raudtee sillatüübiga, aga et Ameerika kitsarööpmeline (914mm ehk HOn3) on ehitusgabariidilt veidi suurem kui Eesti kitsarööpmeline ja veidi väiksem, kui kaasaegne Euroopa HO, siis saab väikese kohendamisega kohandada sillad sobivaks nii kitsarööpmelisele, kui ka standarmõõdus raudteele.  

See töö, mille eriolukorra ajal ette võtsin, ei jõua veel vist nii pea kodulehele. Nimelt korrastasin (sh vähendasin) videolinkide valikut. Tõmbasin alla, ka ühe programmi, mille abil mõningaid videosid ka nö klipi-piltidena kuvada. Idee järgi pidi selleks kohaks olema avaleht ja peateemaks näitused jt viimati toimunud olulised sündmused mudelrongide maailmas. Kas Te mäletate, millal oli viimane mudelinäitus maailmas? Märtsi lõpus vist midagi toimus ja sealt maalt kuni tänaseni valitseb (vähemalt Youtube kanalites) vaikus. Ka foorumites on elu loiuks läinud. Tundub, et neid, kes praegusel ajal veel rongidega mässavad, on väheks jäänud. 

Loomulikult on pea olematu ka uudistoodete kohta käiv info. Viimastel päevadel on Piko ja Tillig mingid klipid üles pannud, aga .. minu pilgu järgi on need vedurid ja vagunid võõrad ja huvi ei paku. Tõeliselt uue toote leidsin umbes kuu aega tagasi aga Inglismaalt. Need on magnetotsikuga sidurid. Lahti saab neid haakida ainult käte jõudu kasutades ja kohtades, kus rongid peavad pikalt koos püsima, on need igati head (üks koht, mis just selliseid vajab, on Mänguasjamuuseum). Need sidurid on mõõtkavadele N ja OO (nii nad kirjutavad) aga tegelikult on osa toodetest hoopis mõõtkavale HO. Vaadata tuleb toote nimesid. Kui on kirjas "OO MagNEM", siis see ongi HO-le mõeldud toode (NEM on viide Eurooma Mudelraudteede Normatiividele ja toode on tegelikult siduri vahetatav haakepea). OO-mõõtkava sidurite nimi on "OO MagNoNem".

https://glrailways.co.uk

Minu kõige suurem mudelraudtee saavutus on sel suvel kahtlemata Tartu Mänguasjamuuseumi maketi värskendamine. Kõik murud on nüüd elektrostaatilised ning ärakuivanud või kõdunenud(!!!) kunstsammal prügikasti visatud. Juurde sai pandud ka mõned uued figuurid. Kui tulete Tartu ja astute sisse mänguasjamuuseumi, otsige need uued figuurid maketi eesmisest vasakust nurgast üles!

Seekord siis selline lugu.  

25 märts 2020

3 kuud on pikk aeg. Siia sisse mahub tervelt 2 aastavahetust (tavalise- ja Hiina kalendri järgi) ning täieliku ootamatusena oleme sattunud lausa uude ajastusse. Kõik on pea peale pööratud ning hetkel näitused ei toimu ja ka tootmine on paljudes kohtades ajutiselt peatatud. Midagi-kunagi kindlasti taastub, aga mis saab olema jälle nii nagu vanasti ja mis saab olema uut moodi?

Kõige pealt peame muidugi selle hullu aja vastu pidama ja sülle kukkunud vaba aega kasutama sinna, kus võimalik. Mina teen lõpuni pooleli olevaid asju, mis on seotud nii igapäeva tööga kui ka kodulehe ja mudelraudteega. Juba pühapäeva õhtul panin üles uue aastaloo „2020“ ja kui koduaeg väga pikaks läheb, siis hakkan jätkama ka kodulehe uuendamisega sealt, kuhu sügisel pooleli jäin.

Mänguasjamuuseumi on ka plaanis käia natuke rohkem, kui tavaliselt. Noch´i murud on järjekordselt oma värvi ära kaotanud ja makett vajab värskendamist. Muuseumi direktor osutus tõeliseks selgeltnägijaks, kui palus mul kõik värskendamiseks vajalikud ostud juba septembris ära teha! Nüüd on asjad olemas ja kui ühel päeval viirus väsimuse märke näitama hakkab, võtan töö ette.

Isu midagi mudelraudtee kohta lugeda paberilt, oli nii suur, et võtsin detsembris-jaanuaris ette raamatute ja ajakirjade tellimise. Alustuseks tellisin ajakirja „Modelleisenbahner“ ühe numbri (1/20). Nõuka ajal tõi mitu aastat postiljon seda ajakirja minu postkasti ja siis oli see hea lugemine, milles palju ka maketiplaane ja tehnilisi võtteid, aga nüüd tellitud number oli täielik pettumus. Sisu järgi võttes on tegu Saksa raudteeteemalise ajakirjaga mudelraudteelastele (mulle meeldiks mingi vastupidine variant rohkem) ning mudelraudteed kajastatakse vaid läbi arvukate reklaamide!

Siis tellisin raamatu „Kompakt-Anlagen“ - suur formaat, palju pilte ja huvitav pealekauba. Tõsi, põhiliselt on tegu Märklini raudteedega, natuke on ka Trixi, Roco ja Fleischmanni omi. Ikkagi huvitav, sest teede plaanid on vaimukad ja makettide teostus suurepärane. Kõik maketid on valminud aastatel 2008-2011, ehk siis pea samal ajal, kui mina Mänguasjamuuseumi maketti ehitasin. Enne ehitamise algust uurisin hoolega raamistiku ehitust ning asjatundjate soovitatud materjalid oleks sobinud oma mõõtudelt rohkem mõne kerge terrassi ehitamiseks. Minu loogika juhtis hoopis väiksema ristlõike ja paksusega materjalide juurde. Suur oli minu üllatus, kui raamatus, millest see lõik tegelikult räägib, on kasutatud makettide raamistiku ehitamiseks täpselt samasuguseid materjale!

„Electronics and Wiring for Model Railways“ – selline raamat jäi ette siis, kui otsisin Krisostoomuse kaudu kitarri noote. Olin juba aastaid püüdnud midagi sarnast Saksamaalt kätte saada, aga tulutult. Nüüd pakuti Inglaste oma ja muidugi ostsin ära. Äratundmisrõõmu on palju, sest raamatu autor ja mina mõtleme vägagi sarnaselt ning paralleele raamatu ja „Pühapäevaelektriku“ ülesehituse vahel on palju. Lisaks on üksjagu palju ka sellist, mida varem ei teadnud, nii et ka selle raamatu ost osutus täistabamuseks.

Kirjutamiseni!

29.detsember 2019

Aastakene saab siis läbi ja uus on ukse ees. Jõululaupäeva ja vana-aasta õhtu vahele mahub ära ka minu enda isiklik sünnipäev ja mulle tundub, et selle päeva sisust oleneb ka üksjagu palju. Eelmisel aastal üllatas elu mind sellel päeval kapitaalse ummistusega koduses majapidamises. Järgnev aastaring oligi samasugune sahmimine ning täis ootamatuid pöördeid ja arenguid. Aasta oli kohati tõeline "Kalevipoja võitlus sortsidega" (mäletate ju seda lugu - kui siil oli kõrval, andis serviti, kui siili polnud, lajatas lapiti). See kodulehe uuendamine osutus tagantjärele vaates tõeliseks saavutuseks. Muidugi on palju pooleli või isegi alustamata. Ootan sobivat aega ja tundub, et enne suve seda loota ei ole. Enne on järjekorras üks teine maketiga seotud töö, mis tuleb ära teha.

Tartu Mänguasjamuuseumi makett sai sel aastal 10-aastaseks ja vajab järjekordset värskendamist. Falleri murud ja purud on siiani värsked ja pea sama rohelised, kui paneku ajal, seevastu Noch´i kraam koltub või kaotab värvi juba 5-e aastaga (niisiis räägin juba teisest värskendamisest). Tavalisi murusid enam ei pane - ostsime Grass-Masteri ja erineva pikkuse ja värviga murusid ning katame kogu värgi sedamoodi siis. Lähima paari päeva jooksul löön masinale hääled sisse ja teen ära mõned proovitööd. Maketi juurde planin minna aga peale Vabariigi aastapäeva (koolivaheajal). 

Mõned sõnad lõppeva aasta kohta veel. Uuendatud leht mõjus hästi ka foorumile ja uusi registreeritud foorumlasi on mitu. Nende seas on ka üks, kes tegeleb nn Märkline raudteega. Tegelikult on Märklini rahvast Eestis rohkem ja üks neist on loonud ka otsekontakti minuga. Natuke teeb muret Facebooki ja foorumi omapäradega mittearvestamine. Facebook on kiire ja viib info paljudeni (ka nendeni, kes mudelraudteest varem midagi ei teadnud). Paraku on eeltingimuseks Facebooki konto omamine. Minu tutvusringkonnas on palju inimesi, kel see konto puudub ja jääbki puuduma. Põhjused on erinevad ja tõsiseltvõetavad. Foorum lugemiseks mingeid eeltingimusi ei sea, ehk siis on avatud igaühele. Mõned Facebooki lood on väga väärtuslikud ja võiks olla saadaval ka läbi foorumi lehekülgede (siinkohal mõtlen Soobeli originaalsele puude ehitamise tehnikale).

Tänud kõigile, kes loevad, kirjutavad ja nokitsevad oma mudelraudtee kallal. Usun, et Teie tegemisi panid tähele ka päkapikud ja nii mõnegi juurde tuli Jõuluvana rongiga (Elron, Piko, Roco, Märklin jt).

Mõnusat aastalõppu ja Head Uut Rongiaastat!

Rongimees Einar 

5 november 2019

Tere siis üle pika-pika aja. See veebilehe uuendamise aeg oli tõususde, mõõnade ja ootamatute pööretega ning lisaks ka väga pikk. Niisiis kulus väike hingetõmbeaeg igati ära. Pealegi algas uus kooliaasta ehk minu põhitöö, ja selle käivitamine vajas ka aega ja tähelepanu. Rongihuvilistele andsin endast põhiliselt märku läbi foorumi lehekülgede ja tegutsedes nö tagatoas. Üks kummitus, mis foorumi materjalide ületoomisega kaasa tuli, on siiani alles. Nimelt ei saa ma e-posti teateid uute postituste kohta. Aasta tagasi oli veebilieht spämmirobotite turmtule all ja siis keeras eelmine IT-mees midagi nii kinni, et .... on siiamaani ja targemad pead ei ole suutnud asja lahti mõtestada. Samas sain kinnitust, et praegune kasutajaks registreerimise kord, kus ma kõik uued pean ise aktiviseerima, on ainuõige. Üks väike rünnak ehk massiline libakontode loomise katse oli ka oktoobri algul. Robotid enam ligi ei pääse ja kaks venemaa-jobu üritasid käsitsi läbi murda, aga et ma neid ei kinnitanud ja nüüd on ka nende arvutitele ligipääs blokeeritud, siis on rahu tas maa peale tulnud.

Septembris algas tähtpäevade periood ja mõned on juba üpris ümmargused. 14 septembril sai täpselt 10 aastat päevast, mil Mänguasjamuuseumi uue maketi  raamistiku koduhoovist autole laadisin ja muuseumi viisin. Samal päeval sai vana makett maha võetud ja lammutatud ning uus raamistik kohale pandud. Algas maketi rööbastiku ja maastiku paigaldamine, mis jõulude paiku ka lõpuks valmis sai. Varsti, 17 novembril, saab 9 aastat päevast, mil rongimees-punkt-ee sai avalikuks ning päris kuu lõpus saab 5-aastaseks ka rongimehe foorum. Makett töötab, koduleht uueneb ja foorum kosub. Viimase paari kuu jooksul on lisandunud mitu uut foorumlast ja koos nendega kasvab ka Eestis olevate mudelraudteeformaatide ring. Viimase liituja kaudu saime teada Märklini-raudteega kodumaketist.

Oma HOe maketist esialgu veel unistan, täiustan viimast maketiplaani ja otsin internetist teemaga seotud asju. Nii sattusingi ühe Taiwani tootja (ANE Model) juurde, kelle põhiartikliks on HOe kapott-tüüpi mootorvedur, aga on ka HO dekoodreid jm. Huvipakkuv on ka nende toodetud digipult ja tsentraal, mida saab ühe ümberlülitusega panna juhtima ka analoograudteed. Hind on ka tähelepanuväärne (silmapaistvalt tagasihoidlik).

https://www.anemodel.com

Millal jätkub kodulehe hoogne uuendamine, hetkel lubada ei oska, aga ... küll ka see tuleb.

Rongimees Einar

24 august 2019

Lugude uuendamisel ja koduka edasiarendamisel on hetkel väike vahe. Väike puhkus kulub ju ka ära ja parim puhkus on loomulikult aktiivne (lagede värvimine, tapeetimine, uus juhtmestik). Väikeseid sättimisi sai siiski kodulehe ja foorumi juures ka tehtud.

Osalemine foorumis on võimalik vaid registreeritud kasutajatele. Registreeritud kasutajaks saate järgmiselt.
1) Looge foorumis kasutajakonto.
2) Teatage mulle (e-post, SMS) kasutajakonto loomisest ja ma lülitan Teie konto aktiivseks.
3) 2 esimest postitust, mida teete, saavad avalikuks kui ma teen käsitsi lubavad klikid ära. Kõik järgmised minu heakskiitu enam ei vaja.

Nendest võtetest piisab, et tõelised pahalased (robotid jm) foorumist eemal hoida.  

Nüüd ka muud juttu. Oma „kohustusliku“ Youtube ringi ja Stummifoorumi külastamise teen ikka iga päev ära. Neil on seal Saksamaal kombeks oma kavandatavat või juba olemasolevat maketti tutvustada, toetudest mahukale küsimustikule (vormile) ja sealt võib leida teinekord huvitavaid asju. Siin toongi Teieni 8 tootjat või e-poodi, mis senini täiesti tundmata. Toodete hulk ja valik viitab aastatepikkusele tegevusele ja kui selliseid on Euroopas palju, siis pole ju ime, et meile tuntud tegijad on hädas uute toodete väljamõtlemisega.

Unique Scenery Products
www.sceneryproducts.de

Sopa Pirovino
www.mbapiro.ch

Moba Art
www.te-miniatur-shop.de

Tilly Models
www.tillymodels.nl

Spörle
Guugeldamisel leiate toodete kataloogi 2018.

Langmesser
https://langmesser-modellwelt.de

Kotol
www.kotol.de

www.maketis.com