Aasta 2019 mudelraudteel.

Lühidalt öeldes on kevad, on suvi ja on sügis. Lutsulik algus ei viita siiski kirjandusklassikale, vaid erinevate mudelraudteega seotud piirkondade hetkeseisule juulis 2019.

Euroopas on sügis – suurem osa tootjatest on välja pannud väga lühikese uudistoodete listi ja sortiment (mõõtkavade valikuna) on tublisti kokku tõmmatud. Tundub, et toimub tootmise ümberstruktureerimine ja uus spetsialiseerumine, mis tähendab ka väiksemat arvu mõõtkavasid.

Näiteks Roco uute mudelite seas on ainult HO ja HOe veerem (viimase puhul on uusi mudeleid enneolematult palju). Palju tehakse tellitud töid st et kataloogis on tooteinfole peale löödud „tempel“, mis teatab, et partii on juba ette ära müüdud. Ühisettevõtte teine pool, Fleischmann, toob turule mõned HO-mudelid, aga lõviosa uutest on mõõtkavas N.

Piko uudistooteid on endiselt palju, aga paar toodete gruppi on eriti arvukalt  esindatud. Need on Ameerikaliku välimusega veerem mõõtkavas G ja soundi dekoodrite sari, mis hõlmab praktiliselt kogu Piko toodangu.

Tuntud tootja PMT pakub sel aastal eranditult HOe mõõtkavas vedureid ja vaguneid.

Põhiliselt elektroonikat tootev Lenz toodab ka veeremit ja rööpaid ning sel aastal kannab esimene artikkel, mis lehele sisenemisel vastu vaatab, pealkirja „Good Buy Modell Pluss“. Modell Pluss oli HO mõõtkavas veeremi sari, mille tootmine on siis nüüd lõppenud ning täielik tähelepanu koondub mõõtkavale O. Vanemate ja uudistoodete hulk on juba soliidne ning samad sõnad võib öelda ka kataloogi kohta (ikkagi 48lk).

Ameerikas on suvi – vaatasin küll vaid Waltersi listi, aga kui ikka on kirjas mitusada uut toodet (sh ka vanade mudelite korduspartiid), siis läheb neil ju hästi. Ilmselt on ka neil juurdumas komme teha tellitud töid ja nii on paljudel mudelitel juures märge limiteeritud koguste kohta. Teisisõnu - mõned eksemplarid tehakse ikka vabamüügi jaoks kah.

Venemaal on kevad – kasv on ootamatult kiire ja jõuline. Mingi 10 päeva tagasi sain valmis EVM (Eesti veerem ja mudelid) sarja ja olin valmis, et tutvudes uudistega Venemaalt, pean tegema vaid 2-3 täiendust. Eksisin – vähemalt 20 uut sissekannet või täiendust pean tegema. Saadaolevate mudelite arvu kasv on olnud pöörane. Tõsi – paljud tehakse valmis tellimisel ja nendel, mida valmistatakse partiidena, on vahel juures märge limiteeritud koguste kohta. Kokkukuivamisi on ka – nii ei avane hetkel Bergsi koduleht ja Jiri Indra kodulehe 750mm-punkt-ru uuendamine venib eriti aeglaselt. Ka ei ole Jiri Indra käinud seekord näitusel Nürnberg 2019 ning tema toodete põhiline müügikoht „Modeldepo“, on HOe mudelitest tühi. On midagi, mida ma ei tea.

Avastatud aastal 2019.

Nii ongi, et mõned uudised jõuavad minuni hilinemisega.  Seekord on avastusi 2 ja toon need siinkohal ära.

http://wifitrax.com

Uus ja arenev suund digiraudteede juhtimisel, kus ka pöörangud ja foorid saavad oma korraldused wifi-ühenduse teel. Et Ameerika profid kasutavad oma makettidel voolujuhist riströöpaga pööranguid, siis teevad pöörangukontrollerid ära ka vajalikud rööpavoolu ümberlülitused.

www.shapeways.com

Avalehel tuleb klõpsida lingile kirjega „Marketplace“ ehk siis turuplats. Suur turg meid seal ees ootabki, aga kaup on veidi teistsugune. Seal müüakse vaid 3D-printeriga tehtud detaile (vedurite korpused tervikuna ja üksikosadena, vagunite keresid, pöördvankreid jne..). Müüjaid on palju ja üle terve maailma (hinnad pole üldse soolased) ning mõõtkavade valik ei piirdu vaid mudelraudteede omadega. Üks tootjatest nimega „Rail 3D Print“ on välja lasknud suure hulga Russian Trains teema veeremit (auruveduri Ov korpus mõõtkavale HO, kitsarööpmelise reisivagunid mõõtkavadele HOe ja TTe, TU2 vedurikorpus mõõtkavale TTe ja elektrirongi ER1 korpus mõõtkavale N).

Shapeways teemaga seotud klippe on Youtubes palju ja seal reklaamib firma end kui 3D-tootmise partner. Eelnimetatud „Marketplace“ on kõigest tehtud tööde müügiplats ning firma pakutud võimalused ise luua ja turustada vajavad veel uurimist ja avastamist.

Veduri-vagunid-rööpad.

Siin kirjutan välja need tähelepanuväärsed killud, mis silma jäid ning põhilisi valikukriteeriume on 2 – on kuidagi moodi seonduv Eestiga või lihtsalt huvitav ja tähelepanuväärne.

Roco. Selle aasta uudistoode on auruvedur BR86, mille HO-mudeleid on mitme erineva varustuse ja pardakirjetega (Fleischmann tootis seda mudelit juba aastaid N-mõõtkava jaoks). Teine uudistoode on juba vabrikus vanandatud HO tsisternid ja lahtised vagunid, mida müüakse üksikult ja 6-pakina. Kolmas uudistoode on mitu komplekti HO-mõõtkavas rekkaveo ronge (3 platvormi + reisivagun). Vanadest mudelitest on mõned uued partiid TE109 ja M62 veduritest (pardakirjed on loomulikult teised).

Fleischmann. Auruvedurite BR 52 (kabiiniga tender) ja BR 38 uued partiid N-mõõtkavas. Rööbaste valikut on vähendatud ja Modell-Gleis enam saadaval ei ole (on vaid Fleischmann-Profi).

Piko. Soundi-dekoodrite hulgas on ka TGK-2-le sobiv. TGK-2 tundub olema uus lemmik, sest lisandunud on ka TT-mõõtkavas mudel. Vähe sellest, müügile on tulnud uus HO digistardikas, millel lisaks juhtimisseadmetele ja ballastiga rööbastest ringile on vedur TGK-2, platvorm ja lahtine vagun. Üks teine, ja natuke naljakas HO stardikomplekt on veel. See on analoog puldiga ring + 2-teljeline robustne auruvedur + 3 2-teljelist vagunit. Nime järgi on tegu Vene rongiga, aga ainuke Venemaa raudteid meenutav detail on pardakirjed veduri kabiinil! Vanadest mudelitest on uued väljalasked sh ka M62 ja DF7G.

Bemo. Uusi ja korduspartiisid on palju, aga Eesti raudteede jaoks on kõik võõrad mudelid.

PMT. Ainult HOe mõõtkavas veerem.

Brawa. Uute seas on ka TE109  Saksa kirjetega HO-vedurid.

Tillig. Suurte pidude aeg (1994-2019 ehk juba 25-aastane) ning uudiste listi tegemiseks vist aega enam ei jätkunud. Ega nad märke ka juurde panna ei viitsi, nii et - jätan vahele.

Weinert. Uut on palju, aga minu tähelepanu pälvis vaid raudtee-jalgratas (HO, #3213, kataloogil leheküljel 77). Teise asjana pälvis tähelepanu fakt, et paljude mudelite jaoks kasutatakse Mabuchi mootoreid (seda teevad veel mõned Euroopa firmad).

Stadtimmodell. Palju erinevaid Saksa metrooronge ja S-Bahn koosseise.

Busch. HOf mõõtkava jaoks on vaid üks staatiline lavastus – mees vändaga vedurit käivitamas, aga uued vagunid on kõik vaid mõõtkavadele TT ja TTe.

Lenz. O-mõõtkavas lisanduvad teiste hulgas uued auruvedurite mudelid BR 55 ja BR 56.2.

Liliput ehk Bachmann Europa. See link  enam ei avane (erinevalt kõigist teistest). Brexit!

Hornbay tütarfirmad Arnold, Electrotren, Rivarossi, Youef, Lima. Ainult Rivarossi pakkus huvitavat. Kõigepealt 2 mudelit akuslepperit ASF (teine on roheline, nagu Kiviõlis) ning võimsate vedurite austajatele on „Big Boy“ eriväljalase.

Fratechi (Brasiilia). GE C30-7 on endiselt saadaval.

Kadee. Paar uut HO-mõõtkavas kinnist vagunit ja üks metallist HO-sidur, mis on juba ette välja müüdud!.

Modellmix (Venemaa). Silmad võtab kirjuks ja täiesti uusi, ehk selliseid, mida varem pole keegi tootnud, on üksjagu.

Su-seeria auruvedur (HO),  S-seeria auruvedur (1), kitsarööpmelise auruvedur GR (1e)

Mootorvedurid TE3 (1 ja HO), TE7 (HO), TEM1 (HO) ja TEM28 (HO).

Modeldepo (Venemaa – tootja ja edasimüüja). Valikute listid on tootjate kaupa, aga need, mille tootjat millegipärast ei näidata, asuvad valikus „Raznoe“. Järgnev rida sisaldabki sealt nopitud uusi mudeleid.

Dresiinid AGMu (HO), DGKu (TT-kit ja HO-kit).

4-vaguniga diiselrong D1 (HO-kit), elektrirong ER2 (TT stendimudel).

4-teljeline vene kinnine vagun (N), 6-teljeline lahtine vagun (HO).

Manöövervedurid TEM2u (HO-kit ja TT-kit) ja TGM4 (HO-kit ja TT-kit)

Tramm KT4D (HO).

Analoog-digi.

Viessmann. 3 klassikalise relee suurusega soundimoodulit maketile lisaefektide tekitamiseks. Need on müügil koos vastavate kujudega (sõdurid laskeharjutusel, tänavamuusik kitarriga ja noored baaris Juxboxi mängitamas).

Tams. Uus lühisevaba silmusemoodul KSM-4. Sisaldab integreeritud pöörangudekoodri ja -lüliti, ei sobi pöördsillale.

Lenz. Uus juhtimisseadmete kompleks SET 101, tsentraal LZV 200 ja booster LV 103.

Hooned ja lisavidinad.

Faller.

Konteinerite laadimisplatsi kraana #120290  655x353x273mm 349.99€

Erinevad konteiner-tüüpi ehitussoojakud, keemiakombinaadi toruderohke sõlm, Lidl-marketi hoone, kaasaegne tööstushoone, „Roheline konn“-tüüpi (õlle)kiosk, komplekt „2 Rootsi maja“, kasvuhoone, õllekastid, plast- ja alumiiniumvaadid, lihakarni lett koos lihakehadega, soojuspumbad.

Nagu näete, siis Falleri uudistoodete seast leiaks ka Eesti-teemalisele maketile sobivaid asju. Vollmer ja Kibri on ühinemisraskused läbi teinud ja uusi hooneid on rohkem, kui mullu, aga kõik need on kahjuks väga spetsiifilise (saksa-keskse) välimusega.

Noch. Tõelise uudistootena on materjal nimega „Knitterfelsen“. See on spetsiifiline kägarduspaber loomuliku väljanägemisega kaljude ehitamiseks. Saadaval on 5 erinevat struktuuri. Eraldi on välja toodud, et idee ja teostus pärineb Austriast.

Auhagen. Komplekt väikemaja katusele paigaldatavatest päikesepaneelidest (HO). TT-jaoks jäi silma üks portaalkraana.

Busch. HO-mõõtkavale on huvitavat pakkuda palju: 3 lagunenud hoonet, jälakäijate tunneli sissekäigutrepid, liinielektrikud ja nende töövahendid, truubid, 5-boksiga garaaž (a´la nõukaaegne kooperatiiv), autohooldusega seotud ministseenid (autopesu, kummivahetus jt), sari „See on Ameerika“ (motell, politseijaoskond, tuletõrjedepoo). Mõõtkava-väliseks tooteks on Rost-Spray (rooste värv, #7010).

Stadtimmodell. Loodusmuuseumi hoone 700x360x270mm (HO), 380x196x147mm (N).

Preiser. Nemad tähistavad oma 70a juubelit (1949-2019). HO jaoks on üht-teist huvitavat: komplekt „4 mupot uppuvat naist päästmas, komplekt „4 pesunaist pesunööri juures askeldamas“, mitu komplekti tuletõrjujatest, komplekt 6 Saksa riigikantslerit (Adenauerist Merkelini). Et Saksa DV-s oli üldse ainult 3 riigijuhti, siis vabad 3 kohta 6-ses komplektis täidavad pioneerid ja teised ideoloogiliselt õigel teel olevad noored.

Woodland Scenic. Neil on üks kena vana maja mudel mõõtkavadele N, HO ja O.

Standardid.

Euroopas seekord uusi redaktsioone tehtud ei ole.

Ameerikas muudeti DCC tootjate ID koodide listi, korrigeeriti rööpavahesid (RP-2) ja Ehitusgabariiti (RP-7.1). Lisaks on üleval teade, et S-9.3.2 DCC Basic Decoder Transmisson on muutmisel. Mida see tähendab tavakasutajale, ennustada ei oska, võib-olla ongi ainult tootjatele suunatud sätted.

Kokkuvõtteks.

See mudeliaasta lugu kuulub nende lühemate hulka, sest pilt Euroopa tootjate tegemistest lihtsalt rohkem ei võimalda. Ümberkorraldused tootmises toimuvadki nii, nagu Jiri Indra oma kirjatükis „Nürnberg 2015“ ette ennustas. Sügis pole muidugi lõpp, sest tulekul on veel ju ka talv, aga pärast talve … uus ja tormakas kevad. Ootame ära.