Aasta 2017 mudelraudteel.

Nagu alati, hakkan ma uudiseid otsima peale Nürnbergi messi toimumist ja nagu juba viimastel aastatel kombeks, on videomaterjali Youtubes just selle ürituse kohta eriti vähe. Sel aastal olid kõik klipid tehtud Modellbahnshop-Lippe poolt ning proportsioonid olid ebahuvitavad – 9 minutit mula ja seejärel pool minutit uudistooteid. Nürnbergi messi mudelraudtee osa liigub siis järjekindlalt hääbumise kursil. Mõned lõigud allpool refereerin vabas tõlkes vene mudelimeistri Jiri Indra vahetuid muljeid ja mõtteid sellelt ürituselt, ning need kinnitavad minu arvamust.

Kummalisi arenguid on teisigi. Mudelraudtee elektri ja elektroonika alaseid raamatuid Saksamaal praktiliselt enam välja ei anta. Ma mõtlen selliseid, mis räägivad seadmetest laiemas plaanis, ilma kedagi eelistamata (tootjate poolt endi reklaamiks tehtud raamatukesi on külluses). Viimasel ajal on nii, et üldise vaatenurgaga raamatute ilmumine tühistatakse vahetult enne ilmumiskuupäeva või siis ostetakse kogu partii mingite edasimüüjate poolt ära ning keevitatakse külge pea kahekordne hind. Aga kui ka see ei aita (mõni tahab ikkagi osta), hakkab tarnimistähtaja venitamine. Olen just ise sama protsessi ohver. Tellisin üle kuu aja tagasi 3 raamatut. Kaks tulid kohale nädalaga, aga see kolmas (mudelraudtee elektriteemaline ja ülesoolatud hinnaga), pole tänaseni (15 märts) kohale jõudnud.

Natuke kummalisevõitu arengud on toimunud ka tasuta allalaetava veebikirjaga „Model Railroad Hobbyist“. Alatest märtsist 2017 on pdf-i allalaadimine oma arvutisse muudetud mitme tasandiga toimingute ahelaks (ebamugav) ning varem ilmunud numbrid on nüüdsest kättesaadavad vaid peale sisselogimist. Mingite jõuliste piirangute maik on juures. Nii raskelt kättesaadavaid materjale ma oma kodulehel loomulikult enam ei tutvusta.

Nüüd siis praegusest ajast ja viimasest Nürnbergi messist Jiri Indra silmade läbi.

Parimatel aegadel oli mudelraudtee päralt kõige suurem paviljon (7A). Sel aastal olid rongid esmakordselt kõigi aegade väikseimas paviljonis (4A) ja hõivasid seal kõige rohkem 80% põrandapinnast (20% ruumist täitsid droonid, automudelid ja kuumad viinerid).

Lisaks osalejatele on vähenenud ka toodete hulk ning see suund on laienenud ka hoonete, maastikuelementide jt lisavidinate tootjatele. Tootmise viimine Hiinasse käivitas surnud ringi. Ostjate huvi langes ja lattu seisma jäänud kaup hakkas sööma kaupmehe tulusid. Nüüd tellivad kaupmehed igast partiist vaid mõned eksemplarid oma püsikundedele. Nüüd on siis omakorda tootja ladu see koht, kuhu kaup seisma jääb. Kui kaupa välja ei osteta, pole ju mõtet ka uut toota. Eks ole?

Vene mudelite (prototüüp 1520mm) kohapealt on asjad eriti nutused.  Suurel kuuikul (Märklin, Roco, Bachman, Hornby, Piko ja Tillig) on huvi vene turu vastu järsult kadunud. See on muidugi eelkõige vene rubla kursi suure kukkumise tagajärg. Roco esindajatega oli jutuks ka auruveduri S-160 vene versiooni S-162 (Sch-A) tootmine. Plaanis on küll, aga vähemalt aastat paar peab veel ootama.

Mõned head uudised on ka. Peco hakkas tootma raudteede algaastatele (I-II etapp) iseloomuliku välimusega HO rööpaid (tootenimega Bullhead). Silmatorkavaks tunnuseks on pikemad, kuid hõredamalt asetatud liiprid. Väga võimalik, et tulevikus saab osta ka vene prototüüpidel põhinevaid väliraudteede HOe mõõtkavas veeremit. Igatahes on Jiri Indra ja Minitrains vahelised eelkokkulepped sõlmitud.

Rongid, rööpad ja foorid.

Vedurid on enamjaolt vanade tuttavate uued partiid (uute pardakirjetega). Siintoodud loendis kasutan vedurite prototüübi tähiseid.

M62 – (Guetzold (HO), Roco (HO)
2M62 – Roco (HO)
TE109 – Arnold (N), Roco (TT, HO), Brawa (N), Piko (G,HO)
S-160  - Roco (HO)

Päris uusi asju, mis võivad huvi pakkuda on natuke ka. Näiteks Fleischmanni HO analoog stardikas „Schweizer Privatbahn“ on hammaslatt-raudteega. Panier on lasknud müügile hulga uusi HO, HOm ja HOe mõõtkavas mootorvaguneid. PMT toodab HOe jaoks 4-teljeliste lahtise rõduga vagunite sarja (5 mudelit). Piko uudiste list ongi vast kõige pikem – mitu 0-2-0 ja 0-3-0 teljevalemiga väikevedurit mõõtkavadele N, TT ja HO. Lisaks Hiina veduri DF7C (co-co) mudel (HO). Kui vanad tegijad võtavad hoogu maha, siis uusi selles vallas proovijaid tuleb järjest juurde. Nii on näiteks Buschi HOf väliraudteede veeremile lisaks pakkuda ka mõned TT- ja O-mõõtkavas vagunid. Hoonete tootja Stadimmodell.de-lt võib osta HOe mõõtkavas moodsa mootorrongi AMG 801 CFC (Corsica).

Viskasin ka pilgu vene mudelite toojate poole. Ainukesena jäi silma Modellhobby-Orenburg´i valik. Seal on uusi (ka Eestiga seonduvaid) mudeleid ning lisaks on paljud vanemad mudelid hetkel saadaval suure allahindlusega.

Rööbaste poole pealt on kõige mahukam Roco GeoLine programm, kus tuleb müügile suur hulk uusi rööpaid ja pööranguid. Weinert pakub välja palju uusi pisividinaid rööbaste ja pöörangute ehitamiseks/ümberehitamiseks. Piko annab tootmisesse plaadialuse pööranguajami (servo). Üllatusena on rööbaste valdkonnas oma sõna öelnud pultide ja moodulite tootja Massoth, lastes müügile väikeste mõõtudega fleksrööpa painutuspingi (mõõtkavadele G ja 1 ehk siis rööpaniitidele code 332, code 250 ja code 200).

Üritasin vaadata ka Bachmann China kataloogi, aga kuri kiri ekraanilt teatab, et see info pole Meie riigi jaoks ette nähtud.

Fooride poole pealt on mitmeid uusi tooteid svettofor.ru-l (5- ja 6-tulega foorid, 3-ja 4-tulega kääbusfoorid). Uued artiklid on tootmisees võtnud ka Roco – HO mõõtkavas saksa foorid ja semaforid.

Juhtimisseadmed jm elektroonika.

Alustuseks imestan, et Uhlenbrock ajab Windowsiga mingit jonni ja nii pole nende kodulehe avamine Edgega tänaseni võimalik. Uudistoodetest väärib väljatoomist väikeste mõõtudega Daisy II Zentrale (2A).  Väikesele käsipuldiga juhitavale kodumaketile igati sobilik ja võimalusi suuremasse süsteemi liitmiseks on ka olemas.

Roco Z21 Booster ja Z21 kaksikbooster olid minu mäletamist mööda juba eelmisel aastal välja kuulutatud. Seal oli ka käsipult WLAN-maus, aga nüüd neid juba kaks erinevat toodet.

Traintech (Briti) toob mudelite maailma uue mõiste – Mimic Panel (eestipäraselt miimik paneel). Tegu on tagasiside põhimõttel toimiva pulditablooga, kusjuures korraldusi saab läbi paneelil asuvate lülitite anda ka käsitsi (lõviosa korraldusetest tuleb sensoritelt ja sensor-signaalidelt). Müügile tuleb erinevatest süsteemiosadest koosnev sari; keskkontroller (moodul) PC200, sensorlülitiga foorid, sensorlülitid, Led-tuledega tumbler ja impulsslüliti, kontrolltuled (punane-roheline). Sensor-signaalid on rööpalüliti ja automaatikaga (releed?) varustatud kuni 4-tulega foorid ning nendest saab koostada ka blokkpiirkondade automaatselt toimiva foorisüsteemi (Briti 4-tulega fooris on signaalid; roheline – 2 kollast – kollane – punane). Mimic Panel süsteem sobib ühteviisi nii digi- kui analoograudtee jaoks.

Massoth toob turule duubelboosteri DIMAX 1202B (2 x 6A)

Zimo laseb välja uue tarkvaraversiooni tsentraali MX10 ja käsipuldi MX32 koostööks. Paljude uute võimaluste seas on ka Qdecoderi süsteemi ühendatud signaalide juhtimine.

Viessmann´i uudistooteks on tsentraal Commander 2. Peamise uuendusena toovad tootjad välja võimaluse juhtmevabaks positsioneerimiseks tahvelarvuti või nutitelefoni abil (tulemus kuvatakse tsentraali ekraanile). Ausalt öeldes jääb selle uuenduse sisu ja kasulikkus minu jaoks veidi hämaraks ning küsitavaks.

Piko listist leiame uue tootena Lok-Netz Converteri. Mida ja kuidas konverteerima hakatakse, täpselt hetkel öelda ei oska, sest sisu veidigi lahti seletav info pole veel üles laaditud.

Hooned, maastik, lisavidinad jm.

Uudistoodete järgi tundub, et Busch on ainuke Euroopa firma, mis hooga edasi paneb.  Üheks silmapaistvaks võtteks on toodete turule toomine 10-20 osaliste sarjadena. Aastaid tagasi alguse saanud HOf väliraudteede jaoks lisandusid uued auruvedurid ja vagonetid ning muljet avaldava välimusega turba laadimise lint-transportöörid (need sobivad ka teiste HO-mõõtkavas asjade juurde). Sel aastal lisandub tervelt 3 uut teemaderingi. Esiteks mainin ära 19-osalise Ameerika eelmise sajandi keskpaika kujutava sarja (hooned, autod jm).  Teiseks nimetan raudtee väikeehitiste ja rajatiste sarja (erinevad portaalkraanad, mitu laadimisrampi ning erinevad putkalaadsed hooned). Kolmas uus teemadering äratab imestust – kas tõesti võib olla nii populaarne valdkond? Märksõnaks on kalmistu ja saada on kõike – hauakive, matuseplatse, kabel jne.. Ka sarjaväliseid kuid huvitavaid asju on üksjagu; autotöökoja sisustus, kuurid ja katusealused, aiapaviljonid, piimapukk koos 25l piimanõudega. Täiesti võimalik, et tee Eestimaale leiavad ka HO-mõõtkavas traktorite Belarus MTS-80 ja MTS-82 mudelid.

Falleri toodete seast leiab ka üht-teist huvitavat. Esikohal on muidugi keemiakombinaat ja selle lisakomplektid (nendest kokku saab tõelise tööstusliku monstrumi). Tähelepanu väärib ka väikese jalutusaiaga vangla. Väiksematest asjadest nimetan ära parkla tõkkepuud, õlitanki, raudteeülesõidu hoiatustahvlite komplekti, ja mitu erinevat komplekti tootmishoonete sisustusest (seadmed, tööpingid jm). Meistrimeeste jaoks on uudistootena 3-st materjalist komplekt plasttoodete järgi ja juurde tegemiseks. Vormi valmistamiseks on Abformmasse (#171665), mitteliimuva kihi jaoks on Formtrennmittel (#171666) ja detailide valamiseks 2k-Giessharz (#171667).

Noch´i programmist leidsin huvipakkuvat suht vähe; tenniseväljaku (HO), väikese laadimisrambi (HO) ning 3D-minis sarjast rööbastega seotud erinevaid vidinaid.

Auhagen jätkab hoogsalt „koosta-ise-tööstushooned“ sarja täiendamist ning sel aastal lisanduvad erinevad seinapaneelid, nurgad ja ülekatted. Majadest jäid silma jaamahooned „Dienste“ (#11448 – HO) ja  „Norgens“ (#11449 – HO).

Stadtimmodell pakub välja ka mitu HO-mõõtkavas põnevat ja ka Eesti olustikuga sobivat hoonet. Nimetan ära jaamahoone „List“, Suure tuletorni (h=534mm) mida saab osta koos külghoonetega või ilma, väikese majaka, pereelamu „Chicago“ ja „Rootsi maja“. 

Loetelu lõppu jääb seekord Preiser – figuuride tootmisele pühendunud firma, mis alati suudab midagi põnevat välja pakkuda. Seekordseks lemmikuks on mulle kipsis jala ja karkudega tädi (HO). Mitmest figuurist koosnevaid häid sarju on palju (suvitajad rannas, aia- ja põllutööd, keskaegses riietuses Hansapäevalised jne). Kõigi nende ühiseks tunnuseks on, et figuurid kujutavad „stoppkaadri hetkel“ mingit tegevust. Firma enda poolt on aasta tooteks muidugi HO ja G suuruses Martin Lutheri kuju (nii tähistatakse 500 aasta möödumist reformatsioonist).

Normid, mõõdud, standardid.

Kui seadused võetakse vastu etteteatamise ajaga, siis Euroopa mudelraudteede standardid jõuavad meieni tagantjärele. 2016 aastal kehtestatud uued standardid ja varasemate parandused said avalikuks just selle aasta algul. Et seekordsed muudatused on olulised ja suured, tutvustan neid ka lähemalt.

NEM 641 Digiraudtee adapteri, rööpa- ja mootorivool.

Täiesti uus normatiiv, mille sisu oleks kasulik teada igal digiraudtee omanikul. Oluline info koondub alalõiku 4; Voolukaod ja mootorivoolu arvutamine (4.1), voolude tabel mootorivoolu kindlusta adapteri korral (4.2) ning voolude tabel standard pingega adapteri korral (4.3).

Tabelites on oluline tähendus lühenditel DC (alalisvool) ja AC (vahelduvvool), sest näidatakse andmeid mõlema voolusüsteemi kohta. Rööpavool on sama (DC või AC) mis adapterist väljub, kuid tabelites on rööpavoolu real pinge suuruse taga hoopis märge „eff“. See on nii võrdlusmomendi eesmärgil (vahelduvvoolu veerus on tulemus 1,41 korda suurem ja selle tingib pinge tõus voolu alaldamisel).

Esmakordselt tuuakse ära ka kaks lõplikku voolupinget mõjutavat pingelangu: tsentraalis või boosteris (0,6V) ja dekoodris (1,5V).

Näide 1. Mootoripinge on 12V DC.   12V + 1,5V = 13,5V (rööpavool)

               13,5V + 0,6V = 14,1V (adapterivool).

Näide 2. Adapteri pinge on 15V.   15V – 0,6V = 14,4V (rööpavool)

              14,4V – 1,5V = 12,9V (mootorivool)

Lõik 4.1 – Voolude tabel; mootorivoolu kindlustava (spets) adapteri korral

Rööpavahe

6,5mm

Üle 6,5mm, alla 32mm

32mm ja rohkem

Adapterivool

10 V DC

7 V AC

15 V DC

10 V AC

18 V DC

13 V AC

Rööpavool

9,4 V eff

9,0 V eff

14,4 V eff

13,3 V eff

17,4 V eff

17,5 V eff

Mootorivool

7,9 V DC

7,5 V DC

12,9 V DC

11,7 V DC

15,9 V DC

16,0 V DC

Lõik 4.2 – Voolude tabel; mootorivoolud standard adapteri korral

Rööpavahe

6,5mm

Üle 6,5mm, alla 32mm

32mm ja rohkem

Adapterivool

9 V DC

9 V AC

15 V DC

12 V AC

18 V DC

12 V AC

Rööpavool

8,4 V eff

11,8 V eff

14,4 V eff

16,1 V eff

17,4 V eff

16,1 V eff

Mootorivool

6,9 V DC

10,3 V DC

12,9 V DC

14,6 V DC

15,9 V DC

14,6 V DC

NEM 102 – Mudelite gabariidid.

Muutused on marginaalsed ja puudutavad perrooniäärte (madalam ja kõrgem) kõrgust mõõtkavadele Z ja II.

NEM 103 – Gabariidi suurenemine kõveratel.

Muudatused on suured ja põhimõttelised, nii et ka paljud minu kirjutatud sarjas „Standardid Rongimehe Moodi“ toodud arvud osutuvad alates aastast 2017 valeks.

Eelnimetatud sarjas olen maininud, et nö hobbystandardeid kirjeldavad NEM 103 ja NEM 112 on vastuolus profinorme näitava NEM 111-ga. Käesolevate muudatuste sisuks ongi nimetatud vastuolude kõrvaldamine. Suuresti on muutunud suurenemisteguri E tabel. Näiteks on tõstetud järgu võrra väiksemate raadiuste suurusi (HO-mõõtkavas korral 325-lt 350-le). Veel näitab tabel ära ka erinevusi tava- ja profimaketi kõverate valikul. Muutunud on ka gabariidi suurenemise valemid ja seda selgitav joonis.

NEM 111 – Vähimad ja väikseimad kõverate raadiused.

Te loete õieti – mõlemad nimetused on kasutusel ja neil on oma, teisest erinev tähendus. Väikseimate kõverate tabelis on varasemaga võrreldes vaid üks väike muudatus – vaguniklassile A sobivat raadiust on vähendatud 0,5 rööpalaiuse võrra (HO-mõõtkavas 363-lt 355 millimeetrini).

Vähimate raadiuste tabel asub uuel lisatud lehel. Need vähimad numbrid on tegelikult väga suuredja tähendavad ilmselt visuaalselt loomutruud pilti. Teine aspekt on teljepesade kulumine. Kui väikseimad raadiused lausa lõhuvad vaguneid, siis vähimate korral on ka kulumine vähim.

Esmakordselt on jagatud pikkuse järgi klassidesse ka 2- ja 3-teljelised vagunid. Tabeli loomisel on eeskujuks võetud Ameerika standardid, st näidatud on ainult prototüübi pikkused ja arvutused mõõtkavasse teeb igaüks ise.

 

Vaguniklass

Teljestik

Prototüübi mõõdud

Vähim raadius

     R min

(x * rööpavahe)

Suurim puhvrite vaheline pikkus meetrites

Suurim vaguni pikkus meetrites

Suurim baasi pikkus meetrites

A1

2-teljelised

9,8

 

5,0

50

A2

2- ja 3-e teljelised

14,6

 

8,0

57

A3

17,5

 

10,0

71

A

Pöörd-vankritega

20,3

20,0

14,0

57

B

24,5

24,2

17,2

60

C

27,5

27,2

19,5

84

Lisan omaltpoolt ühe väikese võrdleva arvutuse. HO-mõõtkavas on tavalise 2-teljelise reisivaguni pikkuseks 160mm ja see vastab real A2 näidatud standardile. Viimasest veerust leiame kordaja 57. Teeme tehte ära. 16,5 x 57 = 940,5mm.  (Minu kulmud hakkasid igatahes imestusest liikuma küll).

NEM 112 – Teedevahed (jaamas, jaamavahes, väikseimad).

Ka siin on numbrid viidud kooskõlla NEM 111 tingimustega ning vastavalt on muudetud ka vähimate teedevahede tabelit. Nii on siingi tõstetud astme võrra vähimate kõverate suurust ning selgelt on eristatavad hobi- ja profimaketile sobivad mõõdud.

NEM 113 – Üleminekukõverad.

Valemite rohke geomeetria, mille varasemad versioonid olid raskesti mõistetavad. Uut ja mõistlikku lahendust on viimasel ajal otsitud palju kordi (eelmine parandus leidis aset kõigest aasta varem ehk siis 2015). Praegune versioon pakub välja rööbaste planeerimiseks kaks metoodikat ja mõlemad on arusaadavad (selged joonised, valemid, kordajad).

NEM 662 – NEXT 18 ja NEXT18S.

Need on siis vedurite dekoodrid ja kellel sihukesed masinate sees olemas, peaksid end ise muudatuste sisuga kurssi viima.