Aasta 2014 mudelraudteel   (täiendatud 15 märtsil 2014).

Suurem jagu uudistooteid oli väljakuulutatud juba veebruari lõpuks. Mõned eriti aktiivsed (näiteks Roco) on aga avalikkusele teatavaks teinud ka oma 2015 aasta plaanid. Vastukaaluks on ka suur hulk selliseid tootjaid, kes ei pea uudistoodete eraldi väljatoomist üldsegi vajalikuks. Eeskätt on säärase suhtumisega enamus vene mudelite tootjatest.

Veerem

Roco.

Tundub, et CME3-e sari (erinevate seeriatähistega muidugi) on olnud üliedukas ja sel aastal pressitakse juurde veel juurde 5 erinevate pardakirjetega mudelit. Mõlemaid on nii analoog- kui digiraudtee jaoks, ehk siis kokku 10 artiklit. 4 uut artiklit on ka meie mõistes vedurist TE109. Täiesti uus toode on aga auruveduri S160 (Eestis SchA) mudel, mida hakatakse tootma alates 2015 aasta märtsist. Sarjas on analoog- ja soundiga digivedurid. Pardakirjete järgi on erinevaid 4 – Ameerika, Austria, Itaalia ja Hiina. Loodame, et kunagi lisatakse ka N Liidu pardakirjetega mudelid.

Mõõtkava HOe (9mm, prototüüp 750 mm) jaoks on uus partii elektri-, diisel- ja auruvedureid.

Vaguneid on uute partiide ja uudistoodetena kokku pea 600 artiklit, aga need on meie raudteele iseloomulikku veeremit sealt ei leia.

Fleischmann

Roco ja Fleischmann on siis turu nüüd ilusasti ära jaganud ning viimase osaks on mõned eriti vanaaegsed HO auruvedurid, aga põhirõhk on N-mõõtkava veeremil. Nende seas on ka Eesti raudteega ajaloo kaudu seotud mudeleid – BR 52 (auruvedur TE – 9 artiklit), BR 55 (2 artiklit) ja M62 (3 artiklit).

Piko

Firma on otsustavalt ette võtnud tulevaste klientide kasvatamise ja paisanud turule uue lastele mõeldud eriti odava stardikomplektide sarja „Piko My Train“. Silma paistab ka suur uute G-mõõtkavas edurite ja vagunite rohkus. Viimasel ajal on Piko end just õueraudteega Ameerika turule sisse söönud ja seepärast on ka pooled mudelid Ameerika veeremist. HO mõõtkavas tulevad uued partiid veduritest TE109 ja CME3 ning Stadleri liigendrongidest. TT-mõõtkavas tuleb uus partii vedurist TE109 ja N-mõõtkavas Stadleri liigendrongidest. Ainult Euroopa raudteedele iseloomulikke vedureid ja vaguneid ma üles lugema ei hakka – eks igaüks tutvub huvi korral nendega ise.

Lenz

O-mõõtkavas (1:43) auruvedur BR 50 (uudistoode) ja diiselvedur BR 218 (uus partii).

Guetzold

Töö on taastatud ja esimesed mudelid (alla 10-ne) ka kodulehel näha. Võrreldes valikuga, mis oli enne pankrotiohtu, on seda muidugi imevähe aga hea et niigi läks.

Tillig

TT-mõõtkavas uued partiid veduritest BR38 ja ChME2 (sh ka vene kirjetega).

HO-mõõtkavas äratas tähelepanu haakevaguniga mootorvaguni VT 70 mudel. Midagi sarnast sõitis 30-ndatel aastatel ka eesti raudteedel (mootorvagun M1).

Brawa

Veduri BR57 uued mudelid.

Modela

1 veebruaril on üles riputatud teade, et firma hakkab järk-järgult eemaldama tootmisest mudeleid, millede järgi on vähene nõudlus (vorme ei uuendata). Eestile tuttavatest asjadest jäid silma DR1-e mootor- ja vahevagunid. Samas on üksjagu meie raudteele võõrast, aga ikkagi huvitavat veeremit, nagu diiselvedur Siemens ER20CF (Leedu raudteed), rööbaspuss Pesa 620M ja diiselvedur Dv12.

Venemaal toodetud mudelid

Modellmix´i toodete rida on pikk, aga paljud neist on mõõtkavas 1 (1:32) ja 1:20. HO jaoks jäid silma vedurid TEM1 M62 ja 3M62.

Peresvet (TT) teatab, et tootmiselt on maas vedurite TE3, TE7 ja M62 mudelid ning kraana PŽ45. Peresvet on ainuke vene firma, mis avaldab ka uudistoodete kataloogi, ja sealt leiab sel aastal ainult kaubavaguneid.

Analoog- ja digiseadmed

Lenz

Lülitusdekooder LW 150, millega saab juhtida 16 pöörangut ja kui sellest jääb väheks, saab XpressNet-juhtmega ühendada mitu seadet üheks süsteemiks. Sama juhtme kaudu toimib ka ühendus tsentraaliga.

Uhlenbrock

Raadiovastuvõtja DCC-Func kuni 20-ne puldi korralduste üheaegseks vastuvõtmiseks ja edastamiseks tsentraalile. Töötab kokku Intellibox – tüüpi tsentraalidega (sh ka Piko Power-Box).

Sari Intellisound-4 sisaldab mitu erinevat toodet sh ka analoograudteele.

Hakkab tootma laserlõike tehnikas kokkupandavaid hooneid. Esimene, mingi asutuse peahoone HO-mõõtkavale, on juba müügivalmis. Trikk on muidugi komplekti kuuluvas sisevalgustuses, mida juhitakse läbi integreeritud dekoodri.

LDT

Pakub välja hoopis õpiku „Digital-Profi werden; Das Digitalbuch für Einsteiger und fortgeschritten Modelleisenbahner“ (raamat digisüsteemidest algajatele ja meistritele).

Titan

2013 aasta juulis oli koduleht maas ja karta oli majandusraskusi a´la Guetzold. Paistab, et oht on möödas, leht on üleval ja tootmine käib edasi.

Tams

Multidekooder (lülitusdekooder) 4 pöörangu või 8 lahtihaakija juhtimiseks.

Viessmann

Koostöös Kibriga tehtud asjad on kirjas Kibri tootevaliku all. Digiraudtee jaoks on välja toodud uued lülitus- ja pöörangudekoodrid ning dekoodriga pöörangumagnetid TT ballastiga rööbastele ning HO mõõtkavale (2 varianti). Saada on uued LED-sisevalgustuse komplektid ja sisevalgustuse 12-kohalised jaotuslatid.

Kadee

Uued sidurid on väljatöötatud suurtele mõõtkavadele (1 ja G). Need tüüpilised Kadee sidurid ei vaja lahtihaakimiseks enam rööbaste alla paigaldatud magnetit, vaid avanevad raadio teel antud korralduste peale. Siduri avanemismehhanism ja vastuvõtja asuvad vaguni sees ning toitevoolu saab kogu süsteem loomulikult rööbaste kaudu.

Muud kaubad

Noch

Nüüd tulevad kõik purud ja murud uues pakendis. Ämbrikesed on ühe mõõduga, aga kaal on olenevalt sisust muidugi erinev. Uudisena on välja kirjutatud ka mõnede materjalide kulunormid. Staatilist muru mahub ämbrisse 100g ja kulunorm on 250g 1m2, puistepuru on ämbris samuti 100g, aga kulunorm on hoopis 100g m2. Kulunorme ei ole antud tupsmaterjalide kohta (100g ämbris) ja ballasti kohta (500g ämbris).

Traditsiooniliselt on hulganisti laserlõiketehnikas kokkupandavaid hooneid, rajatisi jm maketile vajalikku. Minu silma järgi otsustades sünnivad nii mõnedki neist ka Eesti-teemalisele maketile.

LED-tuledega efektid on siis see uus imevigur, millega loodetakse kliente juurde meelitada. Moehullusest on haaratud kõik – ühed elektroonikafirmad toovad turule sisevalgustusega majad ja teised teevad diili mõne vidinate tootjaga ( Viessmann-Kibri). Noch panustab uutele valgusefektiga figuuridele (fotograafid, jalgrattad jm).

Woodland Scenic

Support Panels on volditud õhuke vahtplast, mida saab kasutada maastiku ehitamisel (näiteks mägede küljed). Mõeldud on see siis vahtplastist Sub-Terrain System´iga
ehitatud maketile. Kas seda penoplasti massi ka Euroopa mandriosas osta saab, ei tea, aga Inglismaal on see juba Bachmanni vahendusel müügil.

Shaper Sheet on päris tähelepanuväärne materjal, millel võiks isegi tulevikku olla. A3 formaadis leht koosneb paksust fooliumist ja papi kihist. Ühelt poolt on materjal elastne (annab vormida) ja samas säilitab vormitud kuju. Mäed ja mäeküljed kerge vaevaga.

Uudistoode on pollen ehk valik mitmevärvilisi purusid. Lähemal uurimisel selgus, et see värk ei ole mõeldud maketiehitajale, vaid kunst-käsitöö tegijatele (lillekesed jm ilus).

Auhagen

2013 aastal jäid silma mõned Ameerikalikud tooted. See aasta tõestab, et tegu on kindla plaaniga. Ameerika maketid paistavad silma oma tööstusmaastikuga ja kõikvõimalike vidinate hulk on põnev ja aukartust äratav. Auhagen on siis selle suuna maaletoojaks Euroopas. Selle aasta saak on mitmesugune metallitöökoja sisseseade ja tööstusettevõtte tagahoovi sobiv kila-kola. Traditsiooniliste kaupade seas on eriti lai HO perroon ja väga lühike sild ning mitmed uued foonid (taustapildid).

Busch

Neil on oma turundusnipp leitud. Aastaid tagasi tõid nad välja terviksarja „HOf kaevandusraudtee“, milles nii töötav raudtee koos veeremiga ja kõikvõimalik lisade park (tunnelisuud, hooned ja kuurid). Hiljem lisandus samas mõõtkavas väliraudtee teemadega „Turbatööstus“ ja „Telliskivivabrik“. Sel aastal lisandus „Paberivabrik“, millega käivad kaasa uued vedurid ja vagonetid, hooned ja masinad (näit palgikraana). Lisaks on 2 uut sarja ilma HOf-mõõtkavas raudteeta. Need on „Teedejaoskond“ ja „Maaelu“. Sealt võib leida ka üht-teist huvitavat. Näiteks vanaaegne viljapeksumasin (roostes ehk veel lammutamata) on vägagi efektne.

Faller

Sel aastal midagi meeldejäävat esialgu ei paku.

Kibri

Toodab palju hooneid kuid paistab eriti silma oma HO-mõõtkavas raudteetehnikaga (toppimismasinad, remondirongid jne). Palju uudistoodangust on valminud koostöös Viessmanniga. Näiteks moodne valgustusega bussijaam (HO), raudteeauto, toppimismasin, liikuvad figuurid (korstnapühkija) ja Led-tulega figuurid (keevitaja).

Ilma Viessmanni abita on näiteks HO mõõtkavale suur ja väike jaamahoone ning ehitusrongi vagunid. Viimane on siis kraanast ja platvormidest koosnev rööpapaigaldus-koosseis.

Täiendatud 15 märtsil 2014.

Nürnbergi mudelimess 2014.

Uudistoodetega võrdselt äratas tähelepanu osalevate firmade nimistu. Seal oli palju selliseid, mis seni tundmata või teenimatult tähelepanu alt väljas. Siinkohal teen väikese tutvustuse.

Preiser ( www.preiserfiguren.de )

Vana ja hea firma, kelle toodetud minifiguurid näevad eriti head välja (Mänguasjamuuseumi maketil näiteks „Kalamees paadis“). Siiani oli probleem toodangu leidmisega internetist, sest nende endi koduleht kuvas ainult üldinfot ettevõtte kohta. Siintoodud aadressil avaneb klassikaline e-kataloog.

Gabor ( www.gabor-modellbau.de )

TT, N ja Z mõõtkavas autod

Stadt im modell ( www.stadtimmodell.de )

Bussid, autod, trammid

Joswood ( www.joswood.de )

O, HO, TT ja N mõõtkavas hooned. Üks neist äratas eriti tähelepanu (# 25402), sest hoone nimeks oli „Datscha Russland“.

Ladegüter Bauer ( www.ladeguter-bauer.de )

O, HO ja N mõõtkavas laadungid (torud, lauad, vanaraud jne..).

Proses ( www.proses.com )

Veebilehe keelevalik (inglise või türgi) peaks olema ilmne vihje tootja asukohamaale. Toodete nimistu on huvitav: laserlõikes hooned ja vidinad, vagunilastid, erinevad kokkupandavad tõususpiraalid ehk heeliksid, fleksrööbaste fiksaatorid, rööpasaag ja ballasti paigaldamise konteiner-dosaatorid.

Regner ( www.regner-dampftechnik.de )

„Live Steam“ aurumasinate ja tarvikute tootja. Vedurite mudelid on mõõtkavadele 1 ja G (IIm), muid masinaid leidub ka teistes mõõtkavades.

NMJ ehk Norsk Modelljernbane ( www.nmj.no )

Seni teadsin ainult ühte Skandinaavias asuvat tootjat – „Swedtram“ (Rootsi). Lootsin leida eest ühe samalaadse väikefirma, aga ... kataloogi sisu rääkis hoopis teist keelt. Selline toodete hulk ja valik valmib aastatepikkuse töö tulemusel.

MTH ehk Mike´s Train House ( www.mthtrains.com )

Ameerika firma mis otsib siis teed Euroopa turule. Veerem on mõõtkavadele 1, O, S ja HO. Neile, kel meeldivad Ameerika võimsad vedurid (eriti need Big-Boy tüüpi), on kataloogide sirvimine nauditav õhtupoolik.

Navemo ( www.navemo.ch )

Tšehhi firma pakub lausa kahe kaubamärgiga originaaltooteid. Need on trammid (Navemo) ja trammirööpad (Luna-tram). Viimane nimi peaks olema Tilligi katalooge külastanute jaoks tuttav. Aastaid vahendas neid rööpaid just Tillig, kuni aasta-poolteist tagasi need äkitsi lihtsalt „ära kadusid“. Nüüd siis teame, millisele kodulehele.

 

Mõõtkavad Eestis aastal 2014.

Tundub nii, et tasub hakata üle lugema, sest igal aastal lisandub „galeriisse“ mõni uus nimetus.

Väikesed ja keskmised formaadid: N, TT, HO, HOe

Suured formaadid: O, 1

Mudelsuslad (õueraudtee): 1:16 ja 1:16

Kuuldavasti on läbi maaletoojate müüdud ka G-mõõtkava rööpaid. Mis veerem sellel rööpalaiusel (45 mm) tegelikult sõidab, hetkel öelda ei mõista.