Aasta 2015 mudelraudteel  

Sel aastal on firmade tähelepanu peamiselt ühinemisel ja koostööl (firmad on vastastikku nö maaletoojateks). Silma paistab mõõtkavale O (sh ka erinevad kitsarööpmelised) suunatud toodete tuntav kasv. Oma partnereid on vahetanud Tillig ja Piko. Nüüd on Tilligi juhtimisseadmed Uhlenbrocki toodetud (eelnevatel aastatel oli tootjaks Lenz). Piko on jällegi Uhlenbrockist vaba ja toob turule uue regulaatoriga nuti-puldi (milline elektroonika firma selle taga seisab, on hetkel teadmata). Üllatavalt suure tähelepanu alla on sattunud sõjajärgsete aastate Ameerika päritolu sõjaabi veerem. Ka Britid on Euroopa suunas tootearendusega tegelenud ja uus tegija TT-mõõtkavale on Hornby International gruppi kuuluv Arnold (seni ainult mõõtkavale N).

Veerem

Sel aastal tuleb müügile suurem partii erinevat Ameerika sõjaabi (Lend-Lease) veeremit. Hallid vagunid kannavad kõik USATC-tähist aga S-160 vedureid on 5-e erineva pardakirjega, millede hulgast paraku puudub Sch-A (vene seeria-tähis). Tegelikult saadeti sõjaabina aastatel 1942-1944 Ameerikast ka 382 S100-seeria manöövervedurit (0-3-0T) ja riikide nimekiri, kuhu neid saadeti, on üksjagu pikk; Austria, Suurbritannia, Prantsusmaa, Kreeka, Itaalia, Jugoslaavia, Palestiina, Iraak, Iraan, Iisrael, Hiina. Mudeli tootjad (Hornby tütarfirmad Rivarossi ja Youef) räägivad ka mõnest ümberehitatud vedurist (N-Liidu laiusele ja Hispaania kitsarööpmelisele raudteele).

Roco

           Auruvedur S-160

           Lahtine vagun (2 telge)

           Kinnine vagun (2 telge)

           Platvorm tankiga (4 telge)

           Platvorm roomikautodega (4 telge)

           Tsistern (4 telge)

Fleischmann

             Lahtine vagun (4 telge)

             Kinnine vagun (4 telge)

             Portega platvorm (4 telge)

Tillig

             Kinnine vagun (2 telge)

Rivarossi ja Youef (Hornby international)

           Tankveduri S100 mudelid

Sellega on HO-mõõtkavale toodetud USATC-sarja loetelu lõppenud.

Roco.

Uudistootena on siis sel aastal saadaval juba eelpool mainitud S-160 auruvedurite mudelid ning lisaks tulevad ka 2M62-seeria mootorvedurid. Kõik muu on juba vanemate mudelite täiendavad partiid. Väikesed erinevused varasemast puudutavad vaid seeriatähiseid ning pardakirjeid. Need on siis BR52, M62, ChME3 ja TE109 erinevad versioonid.

HOe auruveduri HF 110C klassikalisest seeriatähisest (BR 99...) on loobutud ja asendatud muuseumraudteedele iseloomuliku nimega.

Fleischmann

Lisaks eelpool nimetatud vagunitele on sel aastal põhiline rõhk vanade mudelite uus-versioonidel (BR89 ja BR38 HO jaoks ning BR38, BR62 ja erinevate kirjetega M62 N-mõõtkava jaoks.

Piko

Uute mudelite seisukohalt on käsil Ameerika põhjatu turu vallutamine ja lõviosa uutest mudelitest on mõõtkavas G ning väga Ameerika moodi. Päris uue mudelina on Poola veduri SM42 (Bo´-Bo´) 5-e erineva pardakirje ja värvilahendusega sari. Välimuselt meenutab SM42 veidi Eestis sõitnud TGM4 vedureid ja arvan, et oma väikese pikkuse tõttu (164mm) sobib hästi ka väikestele kodumakettidele. Tubastele rongidele sobivast uuest juhtimissüsteemist tuleb juttu veidi allpool.

Lenz

Jätkab uue O-mõõtkavas veeremi tootmist. Lisaks on saada HO tööstusvedur Köf II DR.

Guetzold

Sel aastal midagi tähelepanuväärset silma ei jäänud.

Tillig

Kummalisel kombel on ka nende uudistoodete seas üks USATC- sõjaabi vagun HO-le. Põhiline osa Eestiga seotud vedurite uusversioonidest on mõõtkavale TT. HOe jaoks on uued lahtise rõduga 4-teljelised reisivagunid. Uutest juhtimisseadmetest tuleb juttu allpool.

Brawa

Üks firmadest, kes on oma jõu ja tähelepanu suunanud uute O-mõõtkavas vedurite-vagunite tootmisele. Silma jäi firma katse luua korda vedurite tehnilises varustuses ja selle jaoks seati sisse 5 kategooriat;

„Analog Basic“,

„Analog Basic + =“

„Analog Basic + ~“

„Digital Extra =“

„Digital Extra ~“

Viessmann-Kibri

Dekoodri ja soundiga superaeglane toppimismasin.

Arnold (Horby International)

Senini ainult N-mõõtkava tootja programmis on ka TT-veerem. N-mõõtkava sõprade rõõmuks toodab nüüd ka Arnold TE109-seeria veduri (siin vastavalt BR 130 ja BR 230) digivalmidusega mudeleid.

Faller

Pane-ise-kokku dresiin (mootorita, # 180926) ja laserlõikes aurukraana.

Bergs

Hakkas tootma dekoodriga teetöödemasinat VPR-1200.

Peresvet

Firma toodab ainult TT-jaoks ja sel aastal lisandusid vene 2-teljelised reisivagunid ja komplekt „Tuletõrjerong“ (2 tsisterni + meeskonnavagun).

Analoog- ja digiseadmed

Lenz

Tähelepanuväärseid uudistooteid sel aastal pole, küll on aga uudiseks koostöö lõppemine Tilligiga.

Uhlenbrock

Eelmisel aastal välja toodud paljude võimalustega käsipult Daisy II on alates 2015 aastast ka Tilligi varustuses.

LDT

Light&night – moodul maketi valgustuse juhtimiseks.

Tams

Uus BiDiBooster (multiprotokoll, andmeside üle Rj45 pistiku, voolupinge muutmise võimalus 1 voldi kaupa vahemikus 10–24V).

S88-BiDiB-Link (tagasiside kanalite 5-liitmik Rj45 pistikutega, süsteemi koguvõimsus 512 signaali).

Viessmann

Dekoodriga reisivaguni sisevalgustus, dekoodri ja mootoriga uste-avamis-mehanism, Booster Eco6, (5,5A), jalakäijate sektsiooniga valgusfoorid.

Piko

Piko SmartController – regulaatoriga nutipult (nutitelefon)

Android 4,1x baasil,

3,2“ ekraan, 800 x 400 pildipunkti

USB-ühendus värskenduste allalaadimiseks

Aku kestvus 5-8 tundi

Korraldused võtab vastu ja teeb lülitusteks Piko SmartBox

Võimalik kuni 4 veduri üheaegne jooksutamine

Programmrööpa väljund

Integreeritud booster 5A (N, TT, HO)

Kuni 32 käsipulti süsteemi kohta.

Ühilduvus Euroopa ja Ameerikas standarditega

Baaskomplekti hind veidi alla 400 Euro (399,99).

 

Muud kaubad

Noch

Selle aasta toode nr üks on kindlasti 2-osaline roostevärvi komplekt. Hea valik on uusi HO-mõõtkavas tootmishooneid, toimiva ekraaniga välikino ja meeldis ka üks väike pood. TT ja N-i jaoks on katusega jalakäijate läbikäigutunneli sissepääsud. Uudisena on pakkuda ka igale mõõtkavale näpuotsaga 3D-prinditud detaile.

Woodland Scenic

Minu tähelepanu äratasid 2 asja – HO mõõtkavas tuletõrjujate komplekt ja katusealusega hästi liigendatud maja (Gorner Porch House). Viimane on tõesti erandlik, sest reeglina Ameerika majad ei vaimusta (natuke palju võõrad).

Auhagen

Ka sel aastal on tunda Ameerika eeskujusid. Näiteks on palju sisustust ja muid lisa-vidinaid (komplekt „Elektrimootorid“, „Töökoja sisseseade“). Ameerikalik, aga Euroopa välimusega põnev hoone kannab nime „Vabrikandi villa“ (sellist tahaks endale küll). Vajalike vidinate hulka kuuluvad kindlasti ka kõnnitee ääred (mõõtkavadele HO ja TT).

Busch

Jätkab HOf väliraudteede sarja täiendamist (uued vedurid, vagonetid, ja 90-kraadi all ristuvad rööpad).

HO-maketi jaoks leiab realistlikke (natuke kulunud) kuure ja taluhooneid, külakeskusesse sobivaid elamuid. Jõukama elamise juurde võib osta ka basseini, potipõllumehe rõõmuks ka komplekti mutimullahunnikuid. Täiesti uus teema on suvelaager (barakid, väikesed ööbimismajad, katusealune, tuletõrjevahendite kilp).

TT jaoks leiab 3-korrusega paneelmaja, asutuse garaaži ja kämpingu telk-majad. Lisaks ka „betoonist“ traktori-remondi-tõusu.

Faller

Valikus on 3 maamaja, mis oma välimusega sobiks ka Eesti olustikku ning vidinate komplektid („Koduõue kraam“, „Büroo sisustus“, „Töökoja sisustus“).

Kibri

Eesti olustikku sobivatest asjadest on pakkuda vaid komplekt „Elektrialajaam“ (#39840).

Vollmer

Tunneliportaalid igale mõõtkavale (N, TT, HO, O, G), linnaraudtee viadukti arkaadidega küljed (poekeste ja laoruumidega), plaadid kõrge vundamendi ehitamiseks veerel asuva maja jaoks, Lego-laadnsele paigaldatav kivisillused (HO).

Stadt im modell

Suur ja massiivne Linnateatri hoone.

V & V Model Scale Modelcars www.vvmodel.cz

Firma nime taga peitub üksiküritaja František Vechernik (Tšehhi). Mõõtkavale TT sobivad „Ikarus 260“ ja „Ikarus 280“ (lõõtsaga). Mõõtkava N jaoks soovitan sõiduautosid „Lada 1200“, „Volga M21“. „Volga M24“, „Moskvitš 403“ ja „Moskvitš 408“. Tootja kodulehelt N-mõõtkavale sobivaid tooteid ei leia, küll aga on need olemas märkega „Ekslusiv“ ühe edasimüüja www.mbs-sebnitz.de valikus. Kindlasti tasub V & V valikuga tutvuda ka HO- ja O-mõõtkava harrastajatel.

Walthers

Tähelepanu pälvisid ka Eestisse sobiv vana talumaja (# 931-902) ja portaalkraana (# 931-908).